نحوه ساخت کاغذ رزینی

ساخت کاغذ رزینی                                      

یکی از تکنیک‌های هنری بسیار جذاب و جدیدی که در چند سال اخیر حسابی طرفدار پیدا کرده، ساخت کاغذ رزینی است. خیلی از اپوکسی کاران معمولاً علاقمند هستند که محصولات رزینی کوچک و بزرگ مصرفی همچون میز و صندلی یا زیورآلات کوچک تهیه کنند و کمتر کسی در مورد این تکنیک هنری آگاهی دارد. در این بخش می‌خواهیم به شما یاد بدهیم که چگونه کاغذ رزینی تهیه کنید و کاغذها و پرتره‌های ارزشمندتان را بدون قاب نگهداری کنید.

کاغذ رزینی چیست؟

کاغذ رزینی یکی از جذاب‌ترین نمونه محصولات هنری است که بر پایه رزین اپوکسی تهیه می‌شود. امروز دیگر استفاده از قاب عکس و دیوارکوب کردن پرتره و دست‌نوشته با قاب‌های بزرگ طرفدار چندانی ندارد و سادگی حرف اول را در دکوراسیون و زیباسازی محیط می‌زند. قاب کردن کاغذها با رزین یک تکنیک هنری عالی است که به شما امکان قاب کردن کاغذ بدون قاب‌های بزرگ را می‌دهد. همچنین این تکنیک رزین کاری شمارا از مصرف شیشه برای قاب کردن پرتره‌ها و دست‌نوشته‌ها بی‌نیاز می‌کند.

رزین کاری کاغذ چه کاربردی دارد؟

بزرگ‌ترین کاربرد و مزیت رزین روی کاغذ این است که دیگر نیاز نیست برای حفظ آثاری که روی کاغذ اجرا شدند، مرتباً قاب عوض کنید یا نگران از بین رفتن و آسیب دیدن محصول موردنظرتان باشید. حفظ و مراقبت از آثار هنری با استفاده از رزین خیلی راحت‌تر، خلاقانه‌تر و البته زیباتر است.

کاغذ رزینی چیست؟

کاغذ رزینی دقیقاً همان چیزی است که می‌توان تصور کرد؛ کاغذی که با چند لایه رزین کاور شده است. کاغذ رزینی در برابر رطوبت و آب فوق‌العاده مقاوم است. این محصول تا زمانی که به درستی مراقبت شود، برای همیشه دوام خواهد داشت و تغییر شکل نمی‌دهد. برخلاف کاغذهایی که قاب می‌شوند، دیگر نگرانی پوسیدگی، پاره شدن و نافرم شدن کاغذ وجود ندارد. در حقیقت شما محصول هنری تهیه می‌کنید که برای همیشه عین روز اول زیبا و جذاب خواهد بود.

اما تنها کاربرد کاغذ رزینی این نیست که شما تابلویی بدون قاب داشته باشید. شما می‌توانید از کاغذهای رزینی در ساخت محصولات هنری دیگر نیز استفاده کنید، خلاقیت خود را نشان دهید و حتی از آن کسب سود کنید.

کاربردهای کاغذ رزینی

از کاغذهای رزینی شما می‌توانید جهت ساخت محصولات هنری خلاقانه و جذاب دیگری نیز استفاده کنید. شما می‌توانید با رزین کاری کاغذهای روزنامه قدیمی یا هر کاغذ رنگی و شکل داری که دوست دارید، محصولات زیر را تولید کنید:

  • استفاده از کاغذ رزینی در تهیه کلاژ
  • تهیه سینی‌های طرح دار و عکس‌دار با روکش رزین
  • استفاده از کاغذ رزینی در تهیه جواهرات
  • تهیه بوک مارک با کاغذ رزینی
  • ساخت گل‌های کاغذی رزینی

به‌راحتی می‌توان دریافت که تنها کشیدن یک لایه رزین روی کاغذ و ضد آب کردن کاغذ می‌تواند به این محصول چه کاربردهایی بدهد. بنابراین یادگیری تهیه کاغذ رزینی بسیار به دردتان خواهد خورد.

آیا کاغذ مانند چوب نیاز به آبکاری دارد؟

قطعاً قبل از اینکه رزین کاری کاغذ را شروع کنید و کاغذ رزینی تهیه کنید، باید آن را آب‌بندی یا به‌اصطلاح ضد آب کنید. علت تأکید بر آب‌بندی کاغذ این است که کاغذ محصولی است که از چوب تهیه می‌شود، بنابراین همانند چوب به‌شدت مستعد جذب رطوبت و مایعات است. اگر دقت کرده باشید همیشه توصیه می‌شود برای آب‌بندی چوب هنرمندان اپوکسی کار از سیلر یا دیگر موادی که قابلیت کاور کردن چوب را دارند، استفاده کنند.

در مورد آب‌بندی کاغذ نیز باید همیشه این قانون رعایت شود. برای ضد آب کردن و غیرقابل نفوذ کردن کاغذ باید ابتدا آن را با سیلر مقاوم کنید که در ادامه به صورت جداگانه در مورد این محصول توضیح خواهیم داد. اسپری سیلر را لازم است که دو سوی کاغذ اسپری کنید تا از هر طرف ضد آب شود.

پس از اسپری کردن سیلر روی دو سوی کاغذ، کاغذ نسبت به رطوبت آب و حتی رزین مقاوم می‌شود و دیگر نیاز نیست مقدار زیادی رزین هدر دهید. برای اینکه به خوبی کاغذ آب‌بندی شود، لازم است چند بار سیلر کاری را تکرار کنید. هر بار صبر کنید تا لایه سیلر خشک شود و بعد مجدداً یک لایه دیگر سیلر بزنید.

چگونه چروک کاغذ بعد از سیلر کاری را بگیریم؟

یکی از مشکلات شایعی که بعد از زدن سیلر روی کاغذ به وجود می‌آید، چروک شدن کاغذ است. ممکن است فکر کنید که کاغذ خراب شده و دیگر از ادامه کار پشیمان شوید، اما این اتفاقی عادی است و برطرف کردن آن هم چاره دارد. ابتدا تا زمانی که سیلر کاملاً خشک شود به کاغذ فرصت دهید، سپس از روشی که می‌گوییم استفاده کنید.

بعدازاینکه سیلر به خوبی خشک شد، کاغذ را لای یک کتاب سنگین بگذارید و سپس چند کتاب هم روی آن قرار دهید تا از پرس شدن کاغذ سیلری مطمئن شوید. اجازه دهید کاغذ یک شبانه‌روز در همین حالت باقی بماند تا به خوبی پرس شده و صاف شود. در آخر کاغذ کاملاً یا تا حدود زیادی صاف می‌شود بنابراین دیگر نگران چروک شدن یا دفرمه شدن کاغذ حین سیلر زدن نباشید.

حذف کردن اضافات چسب از اطراف کاغذ

دیگر اتفاقی که پس از آب‌بندی یا سیلر کاری کاغذ می‌افتد، تکه‌های چسبی است که در اطراف کاغذ باقی می‌ماند. درصورتی‌که چنین اتفاقی افتاد اجازه دهید چسب خشک شود. وقتی کاغذ کاملاً خشک شد و چسب نیز حالت چسبنده نداشت با استفاده از یک قیچی اضافه‌های سیلر را بگیرید. فقط دقت کنید که به خود کاغذ آسیب وارد نکنید و همچنین لایه سیلر که اطراف کاغذ را کاور کرده از بین نرود.

رزین کاری کاغذ پس از آب‌بندی

بعد از آب‌بندی کاغذ و اطمینان از این موضوع که کاملاً در برابر رطوبت مقاوم شده می‌توانید از رزین اپوکسی برای کاور کردن آن استفاده کنید. رزین اپوکسی از دو جزء رزین و هاردنر تهیه می‌شود، مهم‌ترین نکته در مورد تهیه ترکیب رزینی، رعایت اندازه‌هاست. حتماً مقدار رزین و هاردنر باید یکسان باشد تا ترکیب به‌دست‌آمده نتیجه خوبی به شما بدهد. درصورتی‌که اندازه‌گیری شما در مورد رزین و هاردنر دقیق باشد، این دو جزء پس از ترکیب تبدیل به بافتی سخت می‌شوند.

ساخت کاغذ رزینی
نحوه ساخت کاغذ رزینی

از چه رزینی برای ساخت کاغذ رزینی استفاده کنیم؟

بسیاری از اپوکسی کاران تازه‌کار و افرادی که علاقمند به استفاده از رزین در تولیدات هنری خود هستند، نمی‌دانند که باید از چه نوع رزینی استفاده کنند. رزین‌ اپوکسی در دو نوع صنعتی و فرموله شده برای کارهای هنری تهیه می‌شود. رزین‌های صنعتی پس از خشک شدن ممکن است در اثر شرایط مختلف دچار تغییر رنگ و حالت شوند. اما رزین‌های هنری شفاف هستند و در طول زمان نیز تغییر حالت نمی‌دهند.

بنابراین حتماً رزین اپوکسی خریداری کنید که برای کارهای هنری فرموله شده است. این محصول لایه‌هایی شفاف و زیبا به شما می‌دهد و کیفیت کارتان را افزایش می‌دهد.

از چه کاغذی برای ساخت کاغذ رزینی استفاده کنیم؟

برای ساخت کاغذ رزینی شما مختارید که از هر نوع کاغذی بسته به نیاز و سلیقه خود استفاده کنید. اگر می‌خواهید کاغذ شما شکل بخصوصی داشته باشد، بهتر است قبل از رزین کاری آن را برش بزنید. مثلاً اگر قصد دارید با کاغذ رزینی زیورآلات تولید کنید حتماً از الگوهای یک شکل استفاده کنید، کاغذ را برش بزنید و بعد رزین را روی کاغذ بکشید.

چگونه رزین را روی کاغذ اعمال کنیم؟

ابتدا مطابق با روال ساخت محصولات رزینی دیگر میز کار را با سلفون یا کیسه‌زباله کاور کنید. سپس کاغذ را روی آن بگذارید و رزین را ترکیب کنید. پس از ترکیب و آماده‌سازی، رزین را روی مرکز کاغذ بریزید. سپس از یک چوب بستنی استفاده کنید و رزین را در همه جای کاغذ پخش کنید. اگر دیدید که روی سطح رزین حباب ایجاد شده، از یک اشعه افکن استفاده کنید. حرارت شعله را با فاصله مناسب روی همه نقاط رزین بگیرید یا حباب‌ها خارج شده و از بین بروند.

چند بار رزین روی کاغذ بکشیم؟

این کاملاً بستگی به چیزی که می‌خواهید بسازید دارد. مثلاً اگر می‌خواهید گوشواره رزینی تهیه کنید، باید چند لایه رزین کاری را تکرار کنید تا به ضخامت موردنظرتان برسد. بعدازاینکه رزین کاری تمام شد، محصول نهایی را در محلی بگذارید که گردوغبار نداشته باشد. حداقل یک شبانه‌روز فرصت دهید تا رزین کاملاً خشک شود.

درصورتی‌که قصد سخت کاغذ رزینی دارید یا مواد اولیه و ابزار این کار در دسترستان نیست، می‌توانید خیلی راحت به فروشگاه اینترنتی پاشا لیزر مراجعه کنید و رزین اپوکسی یا سایر محصولات موردنظرتان را خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی