کاربردها و مزایای استفاده از رزین اپوکسی در طراحی داخلی

کاربردها و مزایای استفاده از رزین اپوکسی در طراحی داخلی

اگر درزمینهٔ طراحی داخلی مطالعه و تحصیل می‌کنید و یا اینکه دوست دارید وارد این حیطه کاری شوید، بهتر است با آخرین تغییرات و ترندهای روز دنیا نیز همپا باشید. رزین اپوکسی امروز یکی از بخش‌ها و اجزای جدانشدنی و البته فوق‌العاده محبوب در رشته طراحی داخلی بشمار می‌رود. از کف ساختمان گرفته تا محصولات دکوراتیوی که در منزل استفاده می‌کنید، می‌توانند رزینی باشند.

امروز دیگر استفاده از محصولات دکوراتیوی که در چند سال پیش حسابی طرفدار داشتند باب میل مردم نیست و بیشتر ترجیح می‌دهند از محصولات و اکسسوری‌های رزینی استفاده کنند. با توجه به کاربرد وسیعی که رزین اپوکسی دارد، احتمالاً حتی تا چند سال آینده نیز سهم بزرگ خود در بازار محصولات دکوراسیون را حفظ خواهد کرد. شما می‌توانید از انواع میز، صندلی، گلدان، آویز، ظروف و حتی تابلو‌های رزینی برای افزایش جذابیت منزل و محیط کار استفاده نمایید.

ورود محصولات رزینی جدید به هنر طراحی داخلی

شاید نام بردن از رزین اپوکسی در کنار محصولات کوچک چندان عجیب نباشد و دیده باشید که برخی از میز و تابلوی رزینی در منزل خود برای دکوراسیون استفاده می‌کنند، اما مبلمان رزینی چطور؟

یکی از تازه‌ترین تولیدات رزینی در صنعت مبلمان انجام گرفته  است! امروز می‌توانید مطابق سلیقه‌تان مبلمان رزینی نیز در منزل یا محیط اداری استفاده کنید. به‌طورکلی امروز جایی نمانده که رزین اپوکسی ورود نکرده باشد و تأثیر شگفت‌انگیزی برجای نگذاشته باشد. به همین علت به شما توصیه می‌کنیم، اگر درزمینهٔ طراحی داخلی مشتاق و علاقه‌مند هستید، درباره کاربردهای رزین اپوکسی در طراحی داخلی بیشتر کسب تجربه و مهارت کنید.

جایگاه رزین اپوکسی در طراحی داخلی

رزین اپوکسی و محصولات تهیه‌شده از آن نسبت به سایر متریال‌های تولید محصولات مصرفی غیر سمی‌تر است و اثرات مخرب چندانی بر سلامت افراد و طبیعت ندارد. درصورتی‌که محصولات رزینی را در یک محیط با تهویه مناسب استفاده کنید، می‌توانید مطمئن باشید که تأثیر بدی برجای نخواهند گذاشت.

برخی از رزین پلی‌استر برای تولید محصولات رزینی استفاده می‌کنند، که این کار را به شما توصیه نمی‌کنیم. رزین پلی‌استر باوجوداینکه مقرون‌به‌صرفه ‌تر است اما برای طراحی داخلی منزل یا اداره اصلاً مناسب نیست. رزین پلی‌استر پس از خشک شدن زرد می‌شود، بنابراین بهترین کار این است که با خرید رزین اپوکسی شفاف کمی بیشتر هزینه کنید اما در عوض محصولاتی باکیفیت داشته باشید. به‌طورکلی برای پروژه‌های خانگی بهترین محصول رزین اپوکسی است.

رزین اپوکسی قابل اجرا روی هر سطحی است. شما می‌توانید با استفاده از آن محصولات حجمی تولید کنید، کف یک محیط را کاور کنید و یا اینکه اکسسوری‌های کوچک و دکوری تهیه کنید. درهرصورت نتیجه کار شفاف، منسجم و البته ماندگار خواهد بود.

از رزین اپوکسی در صنعت چوب استفاده کنید

اگر شما درزمینهٔ تولید محصولات مصرفی چوبی فعالیت‌ دارید و یا اینکه محصولات دکوراتیو و تزئینی چوبی تولید می‌کنید، توصیه می‌کنیم با استفاده از رزین اپوکسی به کسب‌وکارتان رونق بدهید. ممکن است مردم به‌صورت دوره‌ای به محصولات سنگی، سفالی و شیشه‌ای علاقه نشان دهند و پس از مدتی از آن‌ها خسته شوند، اما محصولات چوبی هرگز خسته‌کننده نمی‌شوند.

حال اگر بتوانید چوب را با رزین ترکیب کنید، یک تغییر بزرگ در کسب‌وکارتان ایجاد می‌شود. جالب است بدانید که استفاده از رزین باعث می‌شود، محدودیت‌های کاری شما نیز کم شود. مثلاً شما می‌توانید در رزین کاری از محصولات چوبی قدیمی که بلااستفاده شدند، استفاده کنید. خوب است بدانید که ساخت محصولات مصرفی با ترکیب رزین و چوب‌های قدیمی امروز به یکی از شاخه‌های محبوب دکوراسیون طبیعی و معماری تبدیل شده است.

وود گلس همان هنر ترکیب چوب و رزین است. در این روش شما هر محصول چوبی کهنه و یا قطعات چوبی طبیعی را می‌توانید با رزین تبدیل به یک اثر هنری ارزشمند کنید. نمونه پرطرفدار تلفیق رزین و چوب، میزهای چوبی رزینی هستند که امروز به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین و گران‌بهاترین محصولات چوبی و مبلمان خانگی و اداری در بازار عرضه می‌شوند.

چرا باید رزین اپوکسی را وارد کار با چوب کنیم؟

هنوز هم خیلی از استادکاران و هنرمندانی که درزمینهٔ کار با چوب فعالیت دارند، در برابر تغییر و تحول مقاومت می‌کنند. آن‌ها معتقدند افزودن هر متریال دیگری به چوب اصالت هنر کار با چوب را زیر سؤال می‌برد و سبب ایجاد نقص در صنعت تولید محصولات چوبی می‌شود. اما ما با ذکر چند دلیل شمارا قانع می‌کنیم که رزین اپوکسی می‌تواند یک راه جدید برای رسیدن به تولیدات بهتر و سود بیشتر باشد.

هیجان دکوراسیون را چند برابر می‌کند.

باوجوداینکه رزین اپوکسی سالیان طولانی است که کم‌وبیش در فضاهای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما همچنان تازگی خود را دارد. چوب نیز دقیقاً چنین جایگاهی در طراحی داخلی دارد و هرگز خسته‌کننده نمی‌شود. بنابراین اگر این دو را کنار هم قرار دهید مسلماً تأثیرگذاری بیشتری خواهند داشت و بیشتر نظر افراد را به خود جلب می‌کنند. رزین شفافیت و درخشش زیادی به محصول چوبی می‌بخشد. از طرفی چوب تداعی‌گر طبیعت است و سبب گرمای فضای داخلی می‌شود، پس از ترکیب این دو باهم غافل نشوید.

دستتان در تولید باز است.

اگر یک نجار باشید، احتمالاً تاکنون چند باری با خود گفتید که یک صندلی، کمد یا میز را تنها می‌توان در چند مدل محدود ساخت که تاکنون بارها در بازار تکرار شدند و به اندازه کافی فروش رفتند، بنابراین دیگر تولید آن بی‌اثر خواهد بود! اما اگر رزین را وارد کارتان کنید این قاعده کاملاً برمی‌گردد و شما یک راه جدید برای تولید بیشمار محصولات تلفیقی خواهید داشت.

می‌توانید در تولید محصولات چوبی ترکیب شده با رزین از قالب‌های متنوع ثابت و قالب‌های خلاقانه خودتان استفاده کنید. مجاز هستید که از رزین‌های رنگی استفاده کنید. می‌توانید از اکسسوری‌های کوچک مانند صدف، گل خشک و هر چیز دیگری در بخش رزینی محصول چوبی استفاده کنید. از این تکنیک‌ می‌توانید در تولید میز عسلی، میز بزرگ، جلو مبلی، مبل، صندلی، میز تلویزیون و هر محصول چوبی دیگری که به ذهنتان می‌رسد استفاده کنید. فقط به چوب، رزین و خلاقیت خودتان نیاز  دارید.

رزین سازگار با طرح شماست.

فرقی ندارد طرح موردنظر شما چه باشد، رزین اپوکسی این قابلیت را دارد که با طراحی محصول چوبی شما هماهنگ شود. پس با هر سبکی که کار می‌کنید، می‌توانید از رزین اپوکسی نیز در آن بهره ببرید.

استفاده از رزین در صنعت کفپوش

تا چند سال اخیر شاید سرامیک و پارکت بیشترین محبوبیت را به‌عنوان کفپوش فضای داخلی داشتند، اما امروز رزین اپوکسی در حال پر کردن جایگاه‌ها آن‌هاست. اساساً در ابتدا رزین اپوکسی با هدف استفاده از صنعت کفپوش تولید می‌شد و بعدها وارد دیگر صنایع و هنرها شده بود. جلوه و زیبایی حاصل از کفپوش رزینی قابل قیاس با پارکت و هر نوع کفپوش دیگری نیست.

کفپوش‌های رزین اپوکسی ضد رطوبت، ضدضربه و ضد ترک هستند. کفپوش‌های رزینی بدون درز و حاشیه هستند. کفپوش رزینی هوشمندانه‌ترین انتخاب برای کفپوش کردن، کف منزل، اداره و حتی محیط صنعتی و بیمارستانی شناخته می‌شود.

در این روش کفپوش کردن فضا ابتدا استادکار سطح زمین را صیقلی می‌کند. سپس برحسب سلیقه می‌تواند روی کف تزئینات خاصی را قرار دهد. در ادامه رزین و هاردنر که از قبل ترکیب شدند روی سطح ریخته می‌شود. این کار برحسب نیاز شاید دو بار یا سه بار تکرار شود. نتیجه کار یک سطح شفاف، شیشه‌ای و فوق‌العاده جذاب خواهد بود.

اگر برای ساخت محصولات رزینی به دنبال یک فروشگاه معتبر و بزرگ می‌گردید، توصیه می‌کنیم از فروشگاه اینترنتی پاشا لیزر دیدن کنید. در این فروشگاه تمام ابزار و وسایلی که برای تولید محصولات رزینی و غیر رزینی نیاز دارید عرضه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست اصلی