روش اصولی پاکسازی رزین از روی فلز

روش اصولی پاکسازی رزین از روی فلز

رزین کاری از جمله مشاغلی است که تنوع بالایی دارد و به صورت مستقل یا ترکیب در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از معضلات شایع استفاده از رزین در ساخت و تولید محصولات ترکیبی همچون چوب و رزین یا فلز و رزین، چگونگی پاکسازی اشتباهات است. کثیف شدن بخشی از زمینه کار یا حتی سطح دیگری با رزین ناخوشایند است و پاک کردن آن وقت و انرژی زیادی از فرد می‌گیرد.

 اگر سطح فلزی دارید که آغشته به رزین اپوکسی شده نگران نباشید. در پاشا لیزر به شما خواهیم گفت که چگونه خیلی راحت رزین چسبیده به فلز را پاک‌کنید یا بخش‌های اضافه رزین را از روی فلز بردارید.

پاک کردن رزین اپوکسی از روی فلز با تکنیک‌های خانگی

بسیاری از هنرمندان اپوکسی کار معمولاً در کارگاه خانگی مشغول به تولید محصولات رزینی هستند، بنابراین نسبت به صنایع و کارگاه‌های بزرگ تا حدودی محدودیت تجهیزات نیز دارند. اما اگر محصول یا ابزار فلزی شما به رزین آغشته شده، نگران نباشید در منزل هم می‌توانید رزین را از فلز جدا کنید. در ادامه به تکنیک‌ها و مراحل پاک کردن رزین از روی فلز اشاره خواهیم کرد:

کاور کردن جسم فلزی

اولین گام برای پاکسازی رزین اپوکسی از روی جسم فلزی، کاور کردن فلز است. برای پوشاندن یا کاور کردن جسم فلزی از دستمال استفاده کنید. حتماً تمام جسم باید داخل دستمال پیچیده شود، به‌ویژه بخشی که به رزین آغشته شده است. اگر دستمال در دسترستان نیست، جسم فلزی را داخل یک ظرف گود بگذارید. ظرف به اندازه‌ای عمق داشته باشد که اگر از آب پر شود جسم را غرق کند.

مرطوب کردن جسم فلزی با الکل

الکل ایزوپروپیل از جمله محصولات مؤثر در پاکسازی رزین اپوکسی از روی اجسام است. الکل ایزوپروپیل را با درصدهای مختلفی تولید می‌کنند، که هر یک به اندازه‌ای در پاک کردن رزین قدرت دارند. اگر قصد دارید رزین اپوکسی را از روی فلز پاک‌کنید، بهتر است قوی‌ترین الکل ایزوپروپیل را تهیه کنید.

محصول دیگری نیز می‌تواند جایگزین الکل ایزوپروپیل شود. می‌توانید بجای الکل ایزوپروپیل از لاک پاک‌کن‌هایی که بر پایه الکل با درصد خلوص بالا هستند کمک بگیرید. با استفاده از لاک الکل قوی یا الکل ایزوپروپیل فلز پیچیده شده در دستمال را کاملاً مرطوب کنید.

درصورتی‌که مرحله اول را بدون دستمال پیچ کردن فلز انجام دادید و جسم فلزی را داخل ظرف گذاشتید، ظرف را با الکل ایزوپروپیل یا لاک پاک‌کن قوی پر کنید. تا جایی الکل بریزید که جسم فلزی داخل آن غرق شود. برای مراقبت از پوست حتماً حین انجام این کار دستکش لاتکسی دستتان کنید. این کار را در محیط کارگاهی با تهویه مناسب انجام دهید و حتماً از ماسک استفاده کنید، چراکه بوی الکل می‌تواند سبب حساسیت ریه و بروز سردرد شود.

کاور کردن جسم فلزی با ورق آلومینیوم

سومین مرحله پاکسازی رزین از روی جسم فلزی کاور کردن مجدد آن با ورق‌های آلومینیومی است. این مرحله را نمی‌توانید حذف کنید، چراکه حتماً باید با استفاده از روشی مؤثر رطوبت لاک پاک‌کن یا الکل ایزوپروپیل را روی جسم فلزی حفظ کنید. الکل فرار است و اگر این کار را انجام ندهید، روی بخش آغشته به رزین اثر نمی‌کند و از بین می‌رود.

دستمال را نباید از دور جسم فلزی باز کنید و به همان صورت آن را داخل ورق آلومینیومی بپیچید. مطابق مرحله اول مطمئن شوید که جسم فلزی کاملاً داخل کاور آلومینیومی قرار گرفته و روزنه‌ای وجود ندارد. برای اطمینان خاطر بیشتر می‌توانید از چند لایه ورق آلومینیوم استفاده کنید.

اگر مطابق روش دوم عمل کردید و جسم فلزی را بدون دستمال پیچی کردن داخل ظرف پر از الکل یا لاک پاک‌کن قرار دادید، درب ظرف را به خوبی ببندید تا الکل امکان تبخیر شدن پیدا نکند. زمانی که جسم فلزی داخل الکل قرار می‌گیرد یا با آن مرطوب می‌شود، چسبندگی یا پیوند بین فلز و رزین ضعیف شده و به تدریج از یکدیگر جدا می‌شوند.

زمان برای پاکسازی رزین از روی جسم فلزی

مدت زمانی طلایی که باید حتماً برای پاکسازی یا جداسازی رزین از روی جسم فلزی در نظر بگیرید، 30 دقیقه تا 24 ساعت است. یادتان باشد که مدت زمان پاک شدن رزین از روی فلز به حجم رزین بستگی دارد، بنابراین حتماً در این مرحله صبور باشید تا نتیجه کار مطلوب و قابل‌قبول باشد. اگر حجم رزین خیلی زیاد نباشد، داخل الکل ایزوپروپیل حل شده و از بین می‌رود. اگر حجم رزین خیلی بالا باشد، به تدریج نرم می‌شود و شما می‌توانید رزین را از روی فلز پاک‌کنید.

استون صنعتی بهتر است یا الکل ایزوپرپیل

اگر خیلی عجله دارید برای پاک کردن رزین از روی فلز توصیه می‌کنیم از استون صنعتی بجای الکل ایزوپروپیل استفاده کنید. استون از الکل ایزوپروپیل قوی‌تر است و سریع‌تر پیوند بین فلز و رزین را تضعیف می‌کند. چنانچه از استون صنعتی استفاده کردید پس از 30 دقیقه جسم فلزی را بررسی کنید و میزان نرمی رزین را بسنجید.

خارج کردن جسم فلزی از کاور

پس از مدت زمان یاد شده برحسب حجم رزین، جسم فلزی را از داخل ظرف پر از الکل یا دستمال آغشته به الکل و استون خارج کنید. اگر هنوز روی آن رزین بود با استفاده از جسم تیز آن را بتراشید. فرآیند تراشیدن رزین از روی جسم فلزی نیز باید داخل محیطی با تهویه خوب و کافی انجام بگیرد. حتماً از دستکش لاتکسی در این مرحله استفاده کنید و ماسک نیز بزنید.

از بین بردن بقایای رزین

همان‌طور که اشاره کردیم ممکن است، پس از خارج‌سازی جسم از داخل کاور متوجه وجود مقداری رزین روی فلز شوید. اگر رزین خیلی ضخیم باشد این اتفاق عادی است و لازم است از مغار برای پاک کردنش استفاده کنید. درصورتی‌که رزین خیلی خوب تحلیل رفته باشد می‌توانید آن را با دست‌ها جدا کنید. در حین تراشیدن رزین با کاتر یا مغار از استون و الکل ایزوپروپیل نیز استفاده کنید. اگر خشک شد مجدداً الکل بریزید و این کار را تا جایی ادامه دهید که رزین کاملاً پاک شود.

اگر رزین الکل ایزوپروپیل پاک نشد چه کار کنیم؟

گاهی حذف رزین از روی فلز ساعت‌ها زمان می‌برد و رزین به سختی به فلز می‌چسبد، بنابراین لازم است از محصولات خورنده دیگر نیز استفاده کنید. اگر رزین کاملاً پاک نشد از الکل دناتوره یا تینر رنگ استفاده کنید. الکل دناتوره در فروشگاه‌های ابزار و تجهیزات کمپینگ عرضه می‌شود، این محصول نوعی سوخت است.

این محلول را روی پارچه بریزید و سپس روی محصول آغشته به رزین بکشید. ممکن است رزین خیلی سخت شده باشد، بنابراین پارچه گزینه مناسبی نیست. درصورتی‌که رزین به سختی به فلز چسبیده از پد پشمی آغشته شده به الکل دناتوره استفاده کنید.

شستشوی جسم فلزی

اگر موفق شدید که کاملاً رزین را با استفاده از تکنیک‌های بالا پاکسازی کنید، لازم است در آخر جسم فلزی را بشویید. شستشوی جسم فلزی با آب و مایع ظرفشویی اگر از تینر رنگ یا الکل دناتوره استفاده کرده باشید، الزامی است. ابتدا جسم فلزی را مرطوب کرده و بعد مقدار مناسب مایع ظرفشویی روی آن بریزید. به خوبی فلز را به کف آغشته کنید و بعد با آب گرم بشویید. در آخر از حوله تمیز و خشک برای پاک کردنش استفاده کنید.

بخارپز کردن رزین و جدا کردن آن از فلز

دیگر روشی که می‌توانید برای پاکسازی رزین از روی فلز بکار ببرید، روش بخارپز کردن است. در این تکنیک جسم فلزی را داخل یک سبد بخارپز بگذارید و سپس اجازه دهید، جسم در تماس با بخار آب قرار بگیرد. این کار سبب تضعیف و شل شدن رزین اپوکسی می‌شود. دقت کنید زیر سبد تنها 1 اینچ آب باشد.

بخارپز کردن جسم فلزی را 30 دقیقه ادامه دهید و بعد با انبر جسم فلزی را از سبد خارج کنید. در این مرحله سرعت عمل داشته باشید. از سمباده یا لیسک استفاده کرده و به‌سرعت رزین را از روی فلز جدا کنید. بسته به حجم رزین ممکن است لازم شود مجدداً چند بار دیگر این کار را انجام دهید.

درصورتی‌که علاقه‌مند به کسب‌وکارهای خانگی همچون اپوکسی کاری هستید، می‌توانید لوازم کار و ابزار ساخت محصولات را از طریق فروشگاه اینترنتی پاشا لیزر خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی