سؤال و جواب‌های مهم در مورد رزین

سؤال و جواب‌های مهم در مورد رزین

اگر به کار با رزین و تولید محصولات رزینی علاقه‌مندید، بهتر است اطلاعات خود را درزمینهٔ کار با رزین افزایش دهید. معمولاً هنرجویان اپوکسی کار در رابطه با رزین اپوکسی و نحوه کار با این محصول درآمدزا سؤالات بسیاری دارند و در اغلب موارد نیز منبع معتبری برای یافتن پاسخ سؤالاتشان پیدا نمی‌کنند.

این بخش از پاشا لیزر به سؤال و جواب‌های مهم در مورد رزین اختصاص داده شده است. بنابراین اگر امروز محصولات رزینی تولید می‌کنید، اما همچنان مشکلات زیادی را حین کار تجربه می‌کنید مطالعه این سؤال و جواب‌های مهم در مورد رزین اپوکسی را از دست ندهید.

سؤال و جواب‌های مهم در مورد رزین

چرا رزین در چند نقطه چسبنده باقی می‌ماند؟

یکی از سؤال و جواب‌های مهم در مورد رزین که توسط اپوکسی کاران مکرراً تکرار می‌شود، مسئله برخورد با رزین چسبنده است. اگر رزین اپوکسی که داخل قالب یا روی سطح کار ریختید چسبنده است، به شما می‌گوییم که کجای کارتان اشتباه بوده و چگونه آن را رفع کنید.

هنگامی که متوجه شدید ترکیب رزینی شما در چند نقطه پس از پخت هنوز چسبنده است، به این معناست که شما نسبت 1 به 1 ترکیب رزین و هاردنر را رعایت نکردید. در حالت دیگر این مشکل زمانی رخ می‌دهد که رزین و هاردنر به خوبی ترکیب نشده باشند، یعنی کمتر از 3 دقیقه رزین و هاردنر را مخلوط کردید. در حالت سوم نیز زمانی این مشکل به وجود می‌آید که شما هنگام ترکیب دو جزء بقایای چسبیده به کف و اطراف ظرف را خراش ندادید و آن‌ها هنگام اجرا روی سطح کار منتقل شدند.

چگونه رزین چسبنده را سخت کنیم؟

در بالا گفتیم که چرا گاهی برخی از نقاط رزینی که سخت شده چسبنده است. حال در ادامه سؤال و جواب‌های مهم در مورد رزین به شما می‌گوییم که چگونه این مشکل را برطرف کنید.

هنگامی که چنین مشکلی به وجود می‌آید، راحت‌ترین کار این است که بازهم از رزین استفاده کنید. یک لایه دیگر رزین روی آن بریزید تا مشکل حل شود. اگر بازهم رزین جاری بود یا لکه‌های چسبنده داشت باید روش‌های دیگر هم امتحان کنید.

رزین اپوکسی چه ویژگی‌های دارد؟

رزین اپوکسی به‌عنوان یک ماده رزینی که بسیار محبوب است، ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد و به همین خاطر بسیاری از افراد علاقه‌مندند این ماده را در کسب‌وکار خود بکار ببرند.

رزین اپوکسی زیست سازگار است، دوست دار محیط‌زیست است و هیچ خطری برای محیط‌زیست ندارد. این ماده در برابر شعله و حرارت بالا مقاوم است. ایمن است و اگر خشک شده باشد در تماس با مواد غذایی واکنش شیمیایی ایجاد نمی‌کند.

منظور از ژل تایم در اپوکسی کاری چیست؟

منظور از ژل تایم رزین فاصله زمانی بین ترکیب و اجرا رزین تا خشک شدن آن است. در این مرحله دمای ترکیب رزین و هاردنر افزایش پیدا کرده و تبدیل به ژل می‌شود. هر چه زمان بگذرد رزین سخت‌تر شده و کاملاً خشک می‌شود. اگر ظرف حاوی ترکیب رزین و هاردنر در محیطی با دمای بالا قرار بگیرد، قبل از اجرا ژل می‌شود و این رزین تقریباً غیرقابل استفاده است.

چگونه ژل تایم رزین اپوکسی را یاد بگیریم؟

برای اینکه بتوانید مهارت خودتان را در ترکیب و اجرای رزین افزایش دهید و رزین شما داخل ظرف ژل نشود، لازم است زمان ژل شدن آن را اندازه‌گیری کنید. برای تعیین ژل تایم باید زمان را از وقتی‌که شتاب‌دهنده را به رزین می‌افزایید تا وقتی‌که رنگ رزین تغییر می‌دهد اندازه‌گیری کنید. جهت انجام این کار از کرنومتر استفاده کنید.

چگونه سرعت پخت رزین را افزایش دهیم؟

ازجمله سؤال و جواب‌های مهم در مورد رزین و ساخت محصولات رزینی، چگونگی افزایش سرعت فرآیند پخت است. اگر می‌خواهید سرعت پخت رزین را افزایش دهید باید از شتاب‌دهنده استفاده کنید. زمانی که شتاب‌دهنده را به رزین اضافه می‌کنید حرارت آن افزایش یافته، ژل تایم آن سرعت می‌گیرد و سریع‌تر خشک می‌شود.

سرعت هم زدن رزین اپوکسی چقدر باشد؟

در میان سؤال و جواب‌های مهم در مورد رزین، همیشه سؤالاتی در ارتباط با سرعت هم زدن رزین وجود دارد. ممکن است این سؤال به نظر شما عجیب باشد، اما خوب است بدانید که یکی از مهم‌ترین چیز‌هایی که باید یاد بگیرید نحوه و سرعت هم زدن رزین است. درصورتی‌که سرعت هم زدن رزین و هاردنر به اندازه کافی نباشد، رزین حباب برمی‌دارد.

سرعت شما حین هم زدن رزین با دست نباید بیش از 50 دور در دقیقه باشد. اما اگر از همزن برقی استفاده می‌کنید، باید 100 بار در هر دقیقه رزین را هم بزنید.

چقدر رزین و هاردنر را هم بزنیم؟

یکی از نکات بسیار مهمی که باید رعایت کنید و حتماً در پخت و سخت شدن رزین تأثیر دارد زمان ترکیب مواد است. برای اینکه رزین و هاردنر کاملاً ترکیب شوند واکنش شیمیایی رخ دهد، لازم است فرآیند ترکیب را 3 تا 5 دقیقه ادامه دهید. در طول هم زدن رزین و هاردنر حتماً اطراف ظرف را خراش دهید و رزین و هاردنر ترکیب نشده‌ای باقی نگذارید.

اگر شما نیز نکته یا نکاتی در مورد هنر رزین می‌دانید در قسمت نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید تا دیگر هنرجویان عزیز نیز از آن بهره‌مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی