فرمول و نحوه محاسبه رزین مورد نیاز برای هر سطح

فرمول و نحوه محاسبه رزین مورد نیاز برای هر سطح

فرمول و نحوه محاسبه رزین مورد نیاز برای هر سطح یکی از مبانی است که شما باید حین آموزش هنر اپوکسی کاری بیاموزید. برای اینکه بتوانید محصولات رزینی باکیفیت و بادوام تولید کنید، لازم است حتماً در ابتدا در مورد فرمول و نحوه محاسبه رزین مورد نیاز برای هر سطح اطلاعات کافی کسب کنید. این بخش از پاشا لیزر به موضوع فرمول و نحوه محاسبه رزین مورد نیاز برای هر سطح می‌پردازد.

یکی از مشکلاتی که بیشتر هنرجویان اپوکسی کار با آن مواجه می‌شوند و برای بسیاری از افراد حرفه‌ای نیز اتفاق می‌افتد کم آوردن یا زیاد آوردن رزین است. اگر بتوانید فرمول و نحوه محاسبه رزین مورد نیاز برای هر سطح را یاد بگیرید، دیگر رزین و هاردنر هدر نمی‌رود و یا اینکه مرحله اجرای محصول شما ناقص نمی‌ماند.

رزین اپوکسی چیست؟

این محصول ماده‌ای رزینی تشکیل شده از دو جزء رزین و هاردنر است. رزین اپوکسی به دلیل کیفیت و چسبندگی قوی خود بسیار شناخته شده است و حالا به‌عنوان محصولی همه کاره در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. رزین اپوکسی در برابر گرما و کاربردهای شیمیایی مقاومت نشان می‌دهد و محصولی ایده آل برای تولید محصولات مصرفی و تزئینی محسوب می‌شود.

چگونه باید مقدار رزین مورد نیاز برای هر سطح را محاسبه کنیم؟

اگر روش صحیح اندازه‌گیری رزین را نمی‌دانید از این فرمول و نحوه محاسبه رزین مورد نیاز برای هر سطح استفاده کنید:

برای گام نخست اگر می‌خواهید به‌صورت کامپیوتری یا داخل تلفن همراه محاسبات را انجام دهید، زبان آن را روی انگلیسی تنظیم کنید.

در مرحله دوم تمام ابعاد محصول را به سانتی‌متر وارد کنید، چراکه تنها در این صورت محاسبات شما درست خواهد بود.

و در مرحله سوم عددی نمایش داده می‌شود. این عدد مجموع هاردنر و رزینی که جهت ترکیب نیاز دارید را نشان می‌دهد.

تفاوتی ندارد که شما از چه نوع رزین و هاردنری استفاده می‌کنید، این فرمول و نحوه محاسبه رزین مورد نیاز برای هر سطح مناسب است.

چرا باید از فرمول محاسبه رزین اپوکسی استفاده کنیم؟

حتماً میدانید که رزین اپوکسی یک ماده رزینی دوجزئی است. ترکیب رزین اپوکسی میزان 1 به 1 هاردنر و رزین است. زمانی که رزین و هاردنر با یکدیگر ترکیب می‌شوند و 3 تا 5 دقیقه مخلوط می‌شوند، واکنش شیمیایی رخ می‌دهد. ترکیب رزینی پس از مدت‌زمانی 20 دقیقه‌ای وارد فاز ژل تایم می‌شود و شکلی مانند ژل نیم بند به خود می‌گیرد.

بنابراین شما قبل از شروع ژل تایم فرصت دارید که رزین را بریزید و حالت دهید. پس از شروع ژل تایم نمی‌توانید خیلی راحت سطح رزین را تغییر دهید و یا اینکه اکسسوری به آن اضافه کنید، بنابراین اگر رزینی که آماده کردید کافی نباشد کارتان ناقص می‌شود. اگر رزین کم بیاید مجبور می‌شوید مجدداً رزین تهیه کنید که این خود حداقل چند دقیقه زمان می‌برد و در این مدت‌زمان رزین اجرا شده در حال پخت و سفت شدن است.

دومین مشکلی که در صورت عدم استفاده از فرمول و نحوه محاسبه رزین مورد نیاز برای هر سطح رخ می‌دهد، اضافه آمدن رزین است. اگر رزین با هاردنر ترکیب شود و اضافه باشد پس از ژل تایم خشک می‌شود و شما دیگر نمی‌توانید از آن در دفعات بعد استفاده کنید. بنابراین چنین مشکلی سبب می‌شود مواد اولیه شما بدون اینکه به مصرف برسد بلااستفاده شود.

فرمول کلی محاسبه رزین برای هر سطح

به‌طورکلی شما برای اجرای رزین روی هر سطحی می‌توانید از این فرمول کمک بگیرید. جهت پر کردن قالب یا هر نوع سطحی به ازای هر مترمربع باید یک کیلوگرم رزین تهیه کنید. یعنی به نیم کیلو رزین و نیم کیلو هاردنر نیاز دارید. دقت کنید که میزان رزین و هاردنر دقیق باشد. به‌مرورزمان با تولید محصولات بیشتر می‌توانید به‌صورت چشمی نیز رزین مورد نیاز را محاسبه کنید، اما بهترین کار همچنان استفاده از فرمول محاسبه است.

رزین اپوکسی قابلیت استفاده با چه موادی را دارد؟

این محصول، (رزین اپوکسی) محصولی بادوام است و می‌تواند در ترکیب با مواد و محصولات مختلف مورد استفاده قرار گیرد. رزین اپوکسی را می‌توانیم در صنایع مختلف در کنار شیشه، پارچه، چوب، چینی و فلز استفاده کنیم. رزین اپوکسی در برابر رطوبت مقاومت بسیار بالایی دارد. اما به خاطر بسپارید که نمی‌توانید محصول رزینی را برای مدت طولانی در تماس با رطوبت قرار دهید، چراکه دچار خرابی می‌شود و دوام خود را از دست می‌دهد.

از رزین اپوکسی می‌توانیم به‌عنوان چسب استفاده کنیم؟

بله. جالب است بدانید که یکی از رایج‌ترین موارد استفاده از رزین اپوکسی برای مقاصد چسبی است. چراکه رزین اپوکسی ویژگی‌های ساختاری چسب‌های مهندسی را دارد و ازاین‌جهت در حرفه‌های زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این محصول در ساخت وسایل نقلیه، اسنوبرد، هواپیما و دوچرخه استفاده می‌کنند. با این توضیحات می‌توان دریافت که یادگیری فرمول و نحوه محاسبه رزین مورد نیاز برای هر سطح تا چه حد می‌تواند به ما در افزایش کیفیت محصولات و درآمدزایی بیشتر کمک کند.

اگر شما قصد دارید در منزل کارگاهی کوچک راه‌اندازی کنید و محصولات رزینی تولید کنید، پاشا لیزر می‌تواند صفر تا صد مواد و ابزار مورد نیاز شغل اپوکسی کاری شمارا فراهم کند. جهت خرید ابزار و مواد اولیه اپوکسی کاری به فروشگاه اینترنتی پاشا لیزر مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی