چگونه رزین اپوکسی خود را براق کنید؟

چگونه رزین اپوکسی خود را براق کنید؟

کار با رزین اپوکسی یکی از پر درآمدترین مشاغل این روزها بشمار می‌رود. مزیت رزین اپوکسی این است که می‌توانید آن را حتی در شغل و صنایع مختلف دیگر در ابعاد کوچک یا بزرگ نیز بکار بگیرید و ارزش محصولاتتان را افزایش دهید. می‌توانیم از رزین اپوکسی به‌تنهایی محصولات متنوع کوچک و بزرگ تولید کنیم و یا اینکه آن را در قالب تکنیک جدید وارد صنعت خود کنیم.

یادگیری فوت‌وفن کار با رزین به شما کمک می‌کند، که کیفیت محصولات و تولیداتتان را افزایش دهید و از طرفی بازار کار و فروش بهتری به دست آورید. حباب‌گیری، ترکیب رزین و هاردنر، نحوه اجرا رزین و صیقل دادن محصول رزینی ازجمله مبانی کار با رزین محسوب می‌شوند. ممکن است برای شما نیز این سؤال مطرح شده باشد که چگونه رزین اپوکسی خود را براق کنید؟

این بخش از پاشا لیزر به این مبحث می‌پردازد و شما در آخر می‌فهمید که چگونه رزین اپوکسی خود را براق کنید!

چگونه رزین اپوکسی را براق کنیم؟

اگر قبلاً با رزین اپوکسی کار کرده‌اید و یا اینکه در حال فراگیری مهارت کار و تولید محصول با رزین اپوکسی هستید، متوجه شده‌اید که نتیجه همیشه سطحی شفاف نخواهد داشت. گاهی پس از خشک شدن سطح کار مانند یک روکش مات به نظر می‌رسد و ازاین‌جهت این سؤال مطرح می‌شود، که چگونه رزین اپوکسی خود را براق کنید؟

پولیش راه‌حلی آسان برای ساخت محصولات رزینی جذاب

در پاسخ به این سؤال که چگونه رزین اپوکسی خود را براق کنید، باید بگوییم خوشبختانه یک روش بسیار ساده برای دادن براقیت و زیبایی به محصول رزینی شما وجود دارد. شما می‌توانید برای براق کردن سطح محصول رزینی از پولیش رزین اپوکسی استفاده کنید. در ادامه درباره نحوه صیقل دادن رزین اپوکسی پس از سنباده و اینکه چگونه رزین اپوکسی خود را براق کنید توضیحات بیشتری خواهیم داد.

مراحل صیقلی و براق کردن محصول رزینی

شروع فرآیند براق کردن رزین

اولین گام در صیقل دادن و براق کردن محصولات رزین اپوکسی سنباده و پولیش‌کاری رزین است. سنباده کاری و پولیش رزین اپوکسی دو مرحله بسیار مهمی هستند که اگر به‌درستی انجام نگیرند، می‌توانند سبب شکست پروژه شوند. لازم است برای تمیز و براق کردن سطح هر محصول رزینی از هر دو مورد سنباده و پولیش استفاده کنید، چراکه کارایی متفاوتی دارند. در ادامه به کارایی و عملکرد سنباده و پولیش رزین اشاره می‌کنیم.

کاربرد و عملکرد سنباده در براق کردن رزین اپوکسی

معمولاً اگر از هنرجویان اپوکسی کار در مورد اینکه باید چگونه رزین اپوکسی خود را براق کنید، سؤال بپرسید، پاسخشان سنباده کشی است. باوجوداینکه سنباده کشی یکی از مراحل مهم براق کردن رزین محسوب می‌شود، اما باید بدانید که این محصول بیشتر جنبه اصلاح کننده و تمیزکننده رزین را دارد. سنباده کشی رزین کمک می‌کند تا هر محصول اضافی را از روی سطح رزین از بین ببرید و سطح پروژه صاف، یکدست و یک اندازه شود. بنابراین برای تکمیل فرآیند باید از پولیش نیز استفاده کنید.

کاربرد و عملکرد پولیش در براق کردن رزین اپوکسی

پولیش دومین محصولی است که در فرآیند براق کردن رزین اپوکسی به آن نیاز دارید. پولیش می‌تواند به شما کمک کند تا آن روکش براق و جذابی که در ذهن دارید را به دست آورید. اما از سنباده و پولیش در ساخت کدام محصولات رزینی می‌توانیم استفاده کنیم؟

شما می‌توانید از سنباده و پولیش برای ساخت اشیایی همچون جواهرات رزینی، میز چوب و رزین، کف‌پوش رزینی و دیگر اشیاء چوبی حاوی رزین استفاده کنید. به‌طورکلی این تکنیک برای ترمیم و اصلاح محصولات رزینی پس از عمل‌آوری اولیه مناسب است.

چرا باید حتماً ابتدا از سنباده استفاده کنیم؟

در مبحث اینکه چگونه رزین اپوکسی خود را براق کنید، گاهی این سؤال مطرح می‌شود که لزوم سنباده کاری رزین پیش از پولیش چیست؟

 سنباده زدن رزین اپوکسی اساساً رزین را برای پولیش آماده می‌کند. سنباده زدن از تشکیل گردوغبار و نشست آن روی رزین جلوگیری می‌کند. این روش کاملاً ایمن است و سلامتی اپوکسی کار را به خطر نمی‌اندازد. برای به دست آوردن سطح رزینی عالی، سنباده زدن پس از عمل‌آوری ضرورت دارد. بهتر است ببینیم برای سمباده زدن رزین اپوکسی به چه چیزی نیاز داریم و چگونه به ‌درستی این کار را انجام دهیم.

مواد مورد نیاز برای سنباده کاری رزین اپوکسی

 • سمباده
 • صابون

اگر محصول شما خیلی بزرگ است باید با توجه به ابعاد سطح کار از سنباده استفاده کنید. بهترین سنباده برای گرفتن گردوغبار و اضافات سطح کار رزین نوع مرطوب آن است. معمولاً سنباده‌زنی مرطوب را با استفاده از دست انجام می‌دهند. وقتی سنباده را مرطوب می‌کنید، گرفتگی کاغذ سنباده کم می‌شود و گردوغبار کمتری روی رزین خشک‌شده قرار می‌گیرد. عمل‌آوری رزین ممکن است بین 24 تا 48 ساعت زمان ببرد.

دستورالعمل سنباده زدن رزین اپوکسی

 • برای تمیز کردن سطح کار رزینی خود از صابون و آب گرم استفاده کنید.
 • رزین را با کاغذ سنباده 400 مرطوب کنید تا هرگونه خط و خش از بین برود.
 • دوباره با سنباده 600، سپس با سنباده 800، بعد با سنباده 1000 و در آخر با سنباده 1500 سطح کار را سنباده بکشید.
 • سپس ترکیب پولیش را روی سطح کار رزین خشک‌شده بکشید.

پولیش رزین اپوکسی

پولیش زدن رزین اپوکسی دومین گام در صیقل دادن رزین اپوکسی بشمار می‌رود. بنابراین پس از سنباده زدن باید از ترکیب پولیش برای براق کردن رزین استفاده کنید.

براق کردن سطح رزین
صیقلی و براق کردن محصول رزینی

برای پولیش رزین اپوکسی به مواد و ابزار زیر احتیاج دارید:

 • ترکیب پولیش برای رزین اپوکسی
 • پارچه یا حوله میکروفیبر
 • چرخ کوبنده یا ابزار پولیش
 • مته برقی

اگر می‌خواهید اشکال و اجسام کوچک رزینی را صیقل دهید، کافیست یک مته استاندارد را به چسب پولیش مخصوص مجهز کنید.

سطح رزین اپوکسی خود را چگونه پولیش بزنیم؟

 • پس از اینکه سنباده زدید، ترکیب پولیش را در تمام سطح رزین بمالید.
 • ترکیب را با استفاده از یک پارچه میکروفیبر به یک تکه کوچک رزین بمالید. پارچه را با حرکات دایره‌ای حرکت دهید و به قسمت‌هایی که دارای خراش‌های قابل مشاهده هستند فشار بیشتری وارد کنید.
 • برای اینکه سطح کار را صیقل دهید،از چرخ بافینگ استفاده کنید. بهتر است چرخ کوبنده را به دریل برقی وصل کنید تا فرآیند آسان‌تر شود. آن را تا حد امکان به‌طور یکنواخت بمالید تا رزین براق و صاف شود.
 • سطح رزین را با یک پارچه میکروفیبر مالش دهید تا سطحی براق داشته باشید.

شما می‌توانید محصولات و ابزار سنباده و پولش رزین اپوکسی را از طریق فروشگاه بزرگ پاشا لیزر خریداری کنید. همچنین این مجموعه مواد و ابزار مورد نیاز برای تولید محصولات رزینی را نیز عرضه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی