آشنایی با انواع سمباده و کاربردهای آن

آشنایی با انواع سمباده و کاربردهای آن

اپوکسی کاری و کار با رزین یکی از روش‌های هوشمندانه برای کسب درآمد است. اگر امروز نیاز به شغل دوم دارید و فضای کوچکی در منزل یا کارگاه خود دارید این فرصت را از دست ندهید و یادگیری هنر اپوکسی کاری را شروع کنید. در گام نخست آشنایی با ابزار کار با رزین اپوکسی بسیار اهمیت دارد. یکی از مبانی یادگیری هنر اپوکسی کاری آشنایی با انواع سمباده و کاربردهای آن است.

سمباده همان‌طور که از نامش پیداست و بارها دیده‌اید، محصولی است که به تراش و صیقل دادن سطح محصولات مختلف کمک می‌کند. سمباده می‌تواند با توجه به سختی که دارد سطوح و مواد مختلفی را صاف کند یا حالت دهد. چوب، زنگ آهن، رنگ و همچنین رزین ازجمله موادی هستند که قابلیت سمباده کشی دارند. اما هدف ما در اینجا از آشنایی با انواع سمباده و کاربردهای آن، انتخاب یک محصول مناسب جهت ساخت محصولات رزینی است. اگر درباره سمباده‌ها و کاربردهایشان اطلاعات کافی ندارید، خواندن این مطلب در پاشا لیزر را از دست ندهید.

آشنایی با انواع سمباده و کاربردهای آن

برای اینکه سطح قطعه کار رزینی صیقلی و عالی به نظر برسد، آشنایی با انواع سمباده و کاربردهای آن برای شما بسیار ضرورت دارد. سمباده زدن یکی از مراحل ضروری در عمل‌آوری رزین اپوکسی بشمار می‌رود. در ادامه متوجه می‌شوید که برای سنباده زدن رزین اپوکسی به چه موادی نیاز دارید و باید به چه مواردی دقت کنید.

در این بخش ضمن آشنایی با انواع سمباده و کاربردهای آن با دستورالعمل‌های گام‌به‌گام در مورد بهترین روش سنباده زدن سطح رزینی اطلاعات خوبی دریافت خواهید کرد.

انواع سنباده و بهترین سمباده برای رزین کاری

سمباده‌ها انواع متفاوتی دارند و به لحاظ ویژگی و کاربرد در گروه‌های مختلف طبقه‌بندی می‌شوند. به همین علت آشنایی با انواع سمباده و کاربردهای آن در انتخاب صحیح سنباده رزین به شما کمک شایانی خواهد کرد:

سمباده کاغذی

از سمباده کاغذی غالباً برای تمیز کردن یا پاکسازی زیر کار سطح گچی استفاده می‌کنند. از این سمباده کاغذی در مشاغل دیگری همچون نجاری جهت صیقل دادن و ساییدن سطح چوب استفاده می‌کنند. سمباده کاغذی دوام خیلی زیادی ندارد و پس از مدتی کیفیت و کارکرد خود را از دست می‌دهد. این سمباده کرم‌رنگ است و حاوی دانه‌های ساینده جهت از بین بردن ناهمواری‌های موجود روی سطح گچ و چوب است.

سمباده آهنی

سمباده آهنی یکی از پرکاربردترین انواع سمباده بشمار می‌رود. این محصول روی پارچه‌های قرمز و آبی قالب‌گیری می‌شود و هر یک برای کاری مناسب هستند. از سمباده آبی جهت پاکسازی و صیقل دادن فلزات و از سمباده قرمزرنگ جهت صیقل دادن چوب استفاده می‌کنند.

سمباده پشت بند پارچه‌ای

از سمباده پشت بند پارچه‌ای جهت سمباده کاری چوب استفاده می‌کنند. این سمباده ابتدا به ماشین پوست دیسکی غلتکی و ماشین لرزان متصل شده و بعد مورداستفاده قرار می‌گیرد.

سمباده ته پوست

این سمباده همان‌طور که از نامش پیداست دوام خیلی زیادی ندارد و خیلی زود ذراتش از بین می‌روند. از سمباده ته پوست بهتر است جهت صیقل دادن محصولاتی که سطح نرم‌تر دارند و یا در مرحله پایانی سمباده کشی هستند استفاده کنید.

سمباده پوساب

اگر بخواهید یک سطح فلزی حاوی خط و خش را تمیز کنید و سمباده بکشید، توصیه می‌کنیم از سمباده پوساب استفاده کنید. این سمباده فوق‌العاده شکننده و سفت است و حتماً باید از قبل داخل آب مرطوب شود. چون این سمباده در تماس با آب استفاده می‌شود، ذرات آن از سیلیسیوم است تا زنگ نزند.

سمباده پشت بند کاغذی

در نقاشی ساختمانی معمولاً از سمباده پشت بند کاغذی استفاده می‌کنند. سمباده پشت بند کاغذی یکی از بهترین و مقاوم‌ترین انواع سمباده شناخته می‌شود.

سمباده پشت بند الیافی

این نوع سمباده از چندین لایه پارچه تهیه شده و فوق‌العاده مقاوم است. از این محصول جهت ایجاد پشت بند در غلتک‌ها و دیسک‌ها استفاده می‌کنند.

در ادامه مقاله آشنایی با انواع سمباده و کاربردهای آن با نحوه سمباده کشی خشک رزین آشنا خواهید شد.

سنباده خشک رزین اپوکسی

هنگام سنباده زدن سطوح بزرگ‌تر، سنباده زدن خشک رزین بسیار راحت‌تر از سمباده مرطوب است. همچنین اگر می‌خواهید چوب اضافی را پردازش کنید، باید از این روش استفاده کنید. برای سنباده‌زنی خشک استفاده از سنباده مداری یا غلتکی را توصیه می‌کنیم.

برای حفظ سلامت خود، حتماً از ماسک تنفسی هنگام سمباده کشی خشک استفاده کنید. در این صورت گردوغبار سمی ناشی از رزین وارد دستگاه تنفسی نمی‌شود. در ضمن یک اتاق با تهویه مناسب را برای انجام این فرآیند انتخاب کنید.

باید با سمباده با اندازه دانه 120 شروع کنید. سپس به‌تدریج به اندازه دانه‌‌ها بیفزایید و تا 1000 ادامه دهید. قبلاً اشاره کردیم که کاغذ سمباده در هنگام سمباده خشک خیلی زود مسدود می‌شود. در این صورت از یک چوب لاستیکی استفاده کنید و بقایای رزین چسبیده به سمباده را پاک کنید. برای اینکه اندازه سمباده را تغییر دهید، ابتدا باید رد سمباده قبلی را کاملاً برطرف کنید.

سمباده مرطوب رزین اپوکسی

عملکرد سنباده کشی رزین با سمباده مرطوب به مراتب از سمباده خشک بهتر است، چراکه رطوبت آب هم‌زمان گردوغبار رزین را از بین می‌برد. همچنین در این حالت سمباده اضافات رزین را به خود جذب نمی‌کند و دوام خود را از دست نمی‌دهد. سنباده مرطوب عملاً بدون گردوغبار است و ذرات شنی رزین در هوا معلق نمی‌شوند.

با توجه به این ذرات رزین حتی پس از خشک شدن نیز سمی هستند، بنابراین استفاده از این روش مطمئن‌تر است. چون رزین پس از سمباده کشی مرطوب به هوا نمی‌رود و وارد دستگاه تنفسی نیز نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست اصلی