راه‌های پاک کردن رزین اپوکسی

راه‌های پاک کردن رزین اپوکسی

اگر درباره راه‌های پاک کردن رزین اپوکسی اطلاعات کافی ندارید، مطالعه این راهنما را از دست ندهید. رزین اپوکسی یکی از ترکیبات رزینی فوق‌العاده کاربردی و محبوب است که می‌توانید با استفاده از آن بیشمار محصولات زیبا و ارزشمند تولید کنید. اما کار کردن با این ماده رزینی تا حدودی برای افرادی که تازه‌کار هستند و حتی گاهی برای استادکاران نیز سخت می‌شود.

یکی از مشکلات شایعی که اپوکسی کاران با آن درگیر هستند، مسئله کثیف شدن سطوح مختلف حین کار با رزین است. پاک کردن رزین از روی سطح کار و زمین چندان راحت نیست و گاهی هم دردسرساز می‌شود. در پاشا لیزر راه‌های پاک کردن رزین اپوکسی را به شما یاد می‌دهیم.

راه‌های پاک کردن رزین اپوکسی

راه‌های پاک کردن رزین اپوکسی به شما کمک می‌کند از شر رزین‌هایی که روی زمین یا میز چسبیدند خلاص شوید. تمیز کردن بقایای نشت کرده رزین اپوکسی با ماسه، خاک رس یا دیگر مواد جاذب تقریباً بی‌اثر است و باید به فکر راه‌حل دیگری باشید. از یک سوهان برای جلوگیری از چسبیدن رزینی که روی میز و زمین ریخته، استفاده کنید.

اگر رزین روی میز یا زمین ریخته تا جایی که می‌توانید با استفاده از کاردک آن را جمع‌آوری کنید. سپس از یک حوله جاذب استفاده کنید و مابقی را نیز پاک کنید. اگر رزین یا هاردنر اپوکسی که اضافه آمده حاوی گردوغبار و دیگر آلودگی‌ها نیست، می‌توانید در دفعات بعد از آن‌ها استفاده کنید، تنها کافی است روش بازیابی آن‌ها را یاد بگیرید.

چند کاری که نباید برای پاک کردن رزین اپوکسی انجام دهید

معمولاً اپوکسی کاران تازه‌کار یا برخی از استادکاران سهواً دچار اشتباهاتی در مورد رزین اپوکسی می‌شوند. برخی از این اشتباهات مرتبط با پاک کردن بقایای رزین اپوکسی از روی سطوح است که گاهی منجر به بروز حادثه نیز می‌شود. به برخی از این اشتباهات در ادامه اشاره خواهیم کرد:

  • برای جذب سخت‌کننده‌های اپوکسی از خاک‌اره یا دیگر مواد سلولزی ریز استفاده نکنید.
  • تحت هیچ شرایطی سفت کننده اپوکسی یا هاردنر را در سطل زباله‌ای که حاوی خاک‌اره یا دیگر مواد سلولزی ریز است نیندازید. این کار خطر احتراق خودبه‌خود را دارد و سبب بروز آتش‌سوزی در محیط کارگاه می‌شود.
  • رزین اپوکسی یا بقایای اپوکسی که ترکیب رزین و هاردنر است را با تینر لاک، استون یا الکل از روی سطح تمیز کنید.
  • هشدارهایی که روی ظروف حلال درج شدند را بخوانید و به تمام آن‌ها عمل کنید.
  • برای پاک کردن باقیمانده هاردنر اپوکسی از آب گرم و صابون استفاده کنید.

دفع ایمن مواد اپوکسی

علاوه بر یادگیری راه‌های پاک کردن رزین اپوکسی لازم است راه‌های دفع ایمن مواد اپوکسی را نیز بیاموزید. دفع ایمن مواد اپوکسی دو مرحله دارد:

  • رزین اپوکسی، هاردنر و ظروف خالی را با خیال راحت دور بیندازید. گوشه‌ای از قوطی را سوراخ کرده و باقیمانده را در ظرف جدید مناسب رزین اپوکسی یا سخت‌کننده تخلیه کنید.
  • رزین اپوکسی یا سخت‌کننده را در حالت مایع دور نیندازید. ضایعات رزین اپوکسی و هاردنر را می‌توان مخلوط کرد و به یک جامد بی‌اثر غیر خطرناک تبدیل کرد.

نکات ایمنی در مورد نگهداری از ظرف اپوکسی

گلدان یا سطل‌های بزرگ پخت اپوکسی می‌توانند به اندازه‌ای داغ شوند که مواد قابل‌احتراق اطراف را مشتعل کرده و بخارات خطرناک و سمی منتشر کنند. ظرف بزرگ اپوکسی‌های ترکیب شده را در یک مکان امن و تهویه شده، دور از دسترس کارگران، کودکان و مواد قابل‌احتراق قرار دهید. توده جامد را فقط در صورتی دور بریزید که فرآیند پخت کامل شده باشد و جرم اپوکسی سرد شده باشد.

حذف کردن یا پاک کردن اپوکسی

یکی دیگر از راه‌های پاک کردن رزین اپوکسی برداشتن رزین اپوکسی از روی سطح است. همان‌طور که رزین ریخته می‌شود، اپوکسی خشک نشده یا سخت نشده را بردارید. با استفاده از یک لیسک یا کاردک سفت فلزی یا پلاستیکی تا جایی که می‌توانید مواد را از روی سطح بکشید و بردارید.

اپوکسی را گرم کنید تا ویسکوزیته آن کاهش پیدا کند. باقی‌مانده را با رقیق‌کننده لاک، استون یا الکل تمیز کنید. هشدارهای ایمنی در مورد حلال‌ها را دنبال کنید و تهویه مناسب را فراهم کنید. پس از پوشش مجدد سطوح چوبی با رزین اپوکسی ترکیب شده، برای بهبود چسبندگی ایده خوبی است که اپوکسی مرطوب را در جهت دانه یا برس سیمی برس بزنید. اجازه دهد حلال‌ها پیش از پوشش مجدد با اپوکسی خشک شوند.

حذف اپوکسی پس از مرحله پخت

از یک تفنگ حرارتی برای نرم کردن اپوکسی استفاده کنید. حرارت شعله 200 درجه فارنهایت باشد. یک منطقه کوچک را گرم کنید و از یک خراش دهند رنگ یا کابینت مانند کاردک برای برداشتن قسمت عمده پوشش استفاده کنید. سطح را سنباده بزنید تا مواد باقیمانده از بین برود. هنگام گرم کردن اپوکسی تهویه مناسبی در محیط فراهم کنید.

پاک کردن اپوکسی از روی لباس کار

راه‌های پاک کردن رزین اپوکسی شامل لباس کار نیز می‌شود:

حذف رزین از روی لباس

اگر فقط رزین روی لباس ریخته باید از یک حلال نسبتاً تهاجمی مانند متیل ایزوبوتیل کتون استفاده کنید. استون یا رقیق‌کننده لاک نیز می‌تواند در این مورد کمک کننده باشد، اما بسیار قابل اشتعال هستند. یادتان باشد که هرگز حلال را مستقیماً روی پوست استفاده نکنید.

قبل از پاک کردن لکه رزین از روی لباس حتماً آن را از تن درآورید. محل را با یک حوله کاغذی مرطوب کنید، سپس با آب گرم و صابون بشویید. دقت کنید که برخی از حلال‌ها می‌توانند رنگ برخی از پارچه‌ها را برای همیشه تغییر دهند و برخی دیگر نیز سبب ذوب شدن پارچه می‌شوند.

حذف هاردنر اپوکسی از روی لباس

هاردنر از رزین خطرناک‌تر است اما حذف و پاک کردنش راحت‌تر است. هاردنر را بهتر است با آب گرم و صابون تمیز کنید، چراکه حلال‌ها روی نقاط آغشته به هاردنر مؤثر نیستند. هنگام برداشتن هاردنر باید لباس را درآورید که با بدنتان در تماس نباشد. سپس از آب و صابون برای پاک کردن آن استفاده کنید.

پاک کردن ترکیب رزین و هاردنر از روی لباس

اگر بگذارید ترکیب رزین و هاردنر روی لباستان خشک شود، درنهایت سبب سوراخ شدن لباس خواهد شد. برای پاک کردن چنین لکه‌ای از روی لباس، ابتدا لباس را روی یک تخته سه لایه بگذارید. سپس یک پاک‌کننده پوست مانند صابون را روی محل بمالید و با یک سکه خراش دهید. این کار را چهار یا پنج بار تکرار کنید و سپس با صابون ظرف‌شویی و سوهان ناخن سفت بشویید.

اگر برای خرید ابزار و مواد اولیه تولید محصولات رزینی نیاز به یک فروشگاه دارید که تمام خواسته شمارا برآورده کند، توصیه می‌کنیم از فروشگاه اینترنتی پاشا لیزر دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی