5 روش خشک کردن گل طبیعی در خانه

طبیعی است که آدم بخواهد هدایایی که برای او خاطره خوبی به همراه دارد به مدت طولانی و یا برای همیشه نگه دارد. گل‌ها همیشه از آن دست هدایایی هستند که همیشه خاطرات خوب را به همراه دارند و بسیار باارزش هستند، اما عمر کوتاهی دارند.

خبر خوب اینکه شما می‌توانید با چند روش مختلف این گل‌ها را برای همیشه پیش خود نگهدارید. کافی است آن‌ها را خشک کنید. اما خشک کردن گل طبیعی مقداری سخت است و ممکن است فاسد شود و بوی بدی بگیرید. ما در ادامه مقاله، شمارا با روش‌هایی برای خشک کردن این هدیه باارزش آشنا می‌کنیم تا آن را یادگاری داشته باشید.

راه‌های خشک کردن گل طبیعی در خانه

همان‌طور که اشاره کردیم، خشک کردن گل طبیعی ممکن است سخت و دشوار باشد. باید حواستان باشد که گل فاسد نشود و بهتر است از زمانی که آن را هدیه گرفته‌اید شروع به خشک کردن آن کنید؛ چون با گذشتن زمان احتمال فاسد شدن و بوی بد گرفتن آن بیشتر می‌شود. در ادامه بهترین روش‌های خشک کردن گل طبیعی بدون تغییر شکل و رنگ را به شما خواهیم گفت.

  • خشک کردن گل با تافت و اسپری مو

یکی از بهترین راه‌ها برای خشک کردن گل طبیعی استفاده از تافت و اسپری مو است. اکثر آدم‌ها از این روش جواب گرفته‌اند. اسپری تافت یا اسپری مو هم باعث می‌شود که لایه‌ای روی گل شکل بگیرید و از شکنندگی آن جلوگیری کند. همچنین باعث می‌شود که بوی فاسد شده و بد ندهد. بهتر است پس از دریافت هدیه و گذاشتن آن در آب پروسه اسپری کردن آن را شروع کنید. روزی یک‌بار اسپری مو یا تافت را بر روی گل‌ها بپاشید تا زمانی که کاملاً خشک شود.

  • مایکروفر برای خشک کردن گل و پودر جاذب رطوبت

این روش برای خشک کردن گلبرگ نیز کاربرد دارد. می‌توانید گل‌ها را بدون ساقه یا با ساقه در این روش استفاده کنید. اگر دوست دارید ساقه‌های گل‌ها بعد از خشک شدن، فرم بگیرند دورتادور ساقه‌ها را مفتول مارپیچ بپیچید و سپس آن را شکل دهید. بهترین پودر جاذبی که می‌توانید در این روش استفاده کنید سیلیکا ژل است. سیلیکا ژل را در ظرف پلاستیکی مخصوص مایکرویو بریزید. ظرف را به‌اندازه‌ دو و نیم تا پنج سانتی‌متر از این پودر کنید. گل‌ها را با فاصله دو سانتی‌متر بر روی سیلیکیا ژل قرار دهید. گل‌ها نباید با یکدیگر برخورد داشته باشند. حالا بقیه‌ سیلیکیا ژل را به‌آرامی روی گل‌ها بریزید، به‌طوری‌که کاملاً روی گل‌ها را بپوشاند. داخل مایکرویو یک لیون پر از آب بگذارید. این کار از سوختن و جذب بیش‌ازحد رطوبت از گل‌های شما جلوگیری می‌کند. حالا گل‌هایی که آماده کرده بودید را در مایکرویو بگذارید. باید هر دقیقه گل‌های خود را همراه با خلال‌دندان چک کنید. زیرا خشک شدن گل‌ها بستگی به جنس و ضخامت آن‌ها دارد و نمی‌شود زمان دقیقی را تعیین کرد. بنابراین زمان را ابتدا روی یک دقیقه تنظیم کنید، گل را بیرون بیاوردید با یک خلال‌دندان چک کنید که آیا خشک شده است یا نه، اگر خشک نشده بود یک دقیقه دیگر آن را داخل مایکرویو بگذارید. این روند را تا زمانی ادامه دهید تا گل خشک شود.

بعد از خشک شدن گل‌ها، آن را از مایکرویو خارج کنید و آن را با در نیمه‌باز در هوای آزاد بگذارید. اکثر گل‌ها فقط کافی است یک روز در هوای آزاد بمانند، اما گل‌های کوکب، بنفشه و پیونی را به مدت ۳۶ ساعت کنار بگذارید. بعد از پایان این مرحله، گل را از پودر خارج کنید و پودر‌هایی که داخل گل رفته است را با یک قلم‌مو کوچک تمیز کنید.

نحوه خشك كردن سبد گل طبيعي نیز با همین روش صورت می‌گیرد و بهترین روش برای خشک کردن سبد گل است.

  • آویزان کردن دسته‌گل بر روی طناب

این روش یک روش ساده برای خشک کردن گل‌ها در هوای آزاد است. گل‌های خود را در دسته‌های 10 تایی جدا کنید. سپس با یک طناب ساقه‌های آن‌ها را ببندید. می‌توانید از یک کش پلاستیکی هم استفاده کنید. طناب یا کش را خیلی سفت نبندید که ساقه‌ها آسیب ببیند. دسته‌گل‌ها را در فضای تاریک و گرمی باید به‌صورت وارونه آویزان کنید. همچنین محل آویزان کردن باید خشک باشد تا گل بوی بد نگیرد و فاسد نشود. دسته‌ها‌ی گل را با فاصله‌ی مناسب در فضایی با گردش هوای خوب و حداقل ۱۵ سانتی‌متر فاصله با سقف آویزان کنید. این روش ممکن است زمان‌بر باشد اما همیشه نتیجه خوبی دارد. به فاصله 2 الی 4 هفته طول می‌کشد که گل خشک شود. این زمان بستگی به جنس و ضخامت گل شما دارد. در این روش بهتر است از گل نیمه‌باز استفاده کنید. این روش برای گل‌های کوچک با شاخه‌های ضخیم مثل اسطوخدوس و زبان درقفا نتیجه بهتری را نشان می‌دهد.

خشک کردن گل رز با آویزان کردن
روش های خشک کردن گل طبیعی

علاوه بر تمام نکاتی که اشاره شد در این روش ذره‌ای رنگ گل تغییر نمی‌کند و همان‌طوری که از اول بود باقی می‌ماند.

  • خشک کردن گل‌ها با استفاده از یک کتاب سنگین و قطور

مطمئناً این روش از ساده‌ترین روش‌ها برای خشک کردن گل طبیعی است. ساقه گل‌های خود را کوتاه کنید به‌طوری‌که تمام گل شما در بین صفحه‌های کتاب جا شود. در بین هر صفحه بهتر است یک الی دو گل را جای دهید. ابتدا یک روزنامه میان صفحات کتاب خود بگذارید و گل‌هایتان را بین روزنامه قرار دهید. کتاب را ببندید و سپس چند کتاب سنگین دیگر را روی آن قرار دهید. اجازه دهید تا دو هفته گل‌ها در جای خود باقی بمانند تا کاملاً خشک شود. سپس می‌توانید گل‌های خود را درون یک قاب عکس نگهداری کنید تا برای همیشه ماندگار باشند.

  • خشک کردن گل با اتو کردن

بزرگ‌ترین مشکل این روش این است که گل‌ها رنگ اولیه خود را کاملاً از دست می‌دهند. اما به‌هرحال روشی است که به‌طور صد در صد سبب خشک شدن گل شما می‌شود. کافی‌ است گل‌های خود را در بین کاغذ روغنی قرار دهید. سپس در زیر و روی آن روزنامه قرار دهید. سپس اتو را به‌آرامی روی گل خود بکشید. مدت‌زمان اتو کشیدن گل برای خشک شدن آن بسته به جنس و ضخامت گل شما متفاوت است. اتو کشیدن را تا زمانی ادامه دهید تا گل‌ها شما کاملاً خشک شود.

این روش یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای خشک کردن گل طبیعی است اما رنگ گل‌ها در طی فرآیند این روش حتماً تغییر می‌کند.

چگونه گل رز را خشک کنیم؟

یا توجه به روش‌هایی که در بالا اشاره شد، بهترین روش برای خشک کردن گل رز، روش خشک کردن با کتاب، یا خشک کردن با طناب در هوای آزاد و یا روش اسپری مو و تافت است.

کدام گل‌ها برای خشک‌کردن بهتر از همه هستند؟

گل‌های رز بهترین گل برای خشک کردن هستند اما گونه‌های دیگر مانند گل اسطوخدوس، گل صدتومانی، گچ‌دوست، میخک قرنفلی، اکیناسیا، گل دگمه‌ای، گل ادریسی، زبان پس‌قفا و گل جاوید نیز برای خشک کردن بسیار مناسب هستند.

این لیست به معنای آن نیست که گل‌های دیگر قابلیت خشک شدن ندارد. دیگر گل‌ها حتماً قابلیت خشک شدن دارند فقط ممکن است نتیجه‌ای که گل‌های مناسب خشک شدن به دست می‌آوردند، ندهند.

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی