شمع‌سازی در خانه

شمع‌سازی در خانه

آیا میدانید که می‌توانید در خانه تنها در 8 مرحله شمع‌های زیبا بسازید؟ درصورتی‌که به ساخت اکسسوری و جزئیات طراحی داخلی منزل علاقمند هستید، شمع‌سازی می‌تواند یکی از بهترین سرگرمی‌ها و همین‌طور منبع درآمد شما باشد. شما بدون نیاز به کارگاه و تجهیزات خیلی خاص می‌توانید در منزل شمع‌سازی یاد بگیرید و محصولاتی با ارزش بالا تولید کنید.

در این بخش از پاشا لیزر به شما یاد می‌دهیم که چگونه تنها در چند مرحله شمع‌هایی زیبا بسازید.

در منزل شمع بسازید

شمع با توجه به اینکه یکی از محصولات تزئینی و مصرفی است، طرفدار زیادی دارد. همچنین شمع‌ها یک گزینه ایده‌آل برای طراحی و زیباسازی فضای داخلی منزل و اتاق بشمار می‌روند، اما چون هزینه انواع آن زیاد است بنابراین خیلی اوقات استفاده از آن به‌صرفه نیست. اما در این بخش با یادگیری چگونه ساختن شمع در منزل می‌توانید با کمترین هزینه شمع‌هایی که دوست دارید را در دکوراسیون منزلتان بکار ببرید.

ابتدا بهتر است ابزار و لوازم موردنیاز شمع‌سازی در منزل را آماده کنید، تا هنگام آموزش در فرآیند ساخت شمع وقفه ایجاد نشود. در ادامه خواهیم گفت که برای شمع‌سازی به چه ابزار و ترکیباتی احتیاج دارید.

فهرست ابزار و مواد موردنیاز جهت ساخت شمع در منزل

به‌طورکلی شما برای شمع‌سازی در منزل به ابزار و مواد اولیه زیر احتیاج دارید:

 • یک بسته فتیله شمع بزرگ یا کوچک
 • یک بسته واکس سویا شمع‌سازی
 • یک بطری روغن معطر و اسانس‌هایی که در شمع‌سازی کاربرد دارند
 • یک دیگ دوبل یا هر ظرفی که ضد حرارت باشد
 • یک تا چند عدد کاردک بر حسب مصرف
 • یک مداد یا یک جفت چابستیک برای فیکس کردن فتیله
 • یک عدد دماسنج

خب تا اینجا روشن شد که برای ساخت شمع در منزل به چه ابزار و ترکیباتی نیاز دارید. حال در ادامه همراه ما باشید تا باهم به ترتیب مراحل ساخت شمع را طی کنیم.

مراحل ساخت شمع در منزل

به‌طورکلی ساخت شمع در منزل شامل مراحل زیر می‌شود:

 • اندازه‌گیری موم
 • ذوب کردن موم
 • افزودن روغن معطر
 • آماده‌سازی فتیله
 • افزودن موم
 • ثابت کردن فتیله
 • افزودن مابقی موم
 • بریدن فتیله

موم را اندازه‌گیری کنید

اولین قدم در ساخت شمع اندازه‌گیری موم است. این کار ضمن اینکه در صرفه‌جویی مواد به شما کمک می‌کند، از سرریز شدن و همچنین خراب شدن محصول نهایی جلوگیری می‌نماید. پیش از اینکه فرایند اندازه‌گیری موم را انجام دهید، باید یک سطح تمیز آماده کنید.

سطح کار شما باید تمیز، فاقد گردوخاک و آلودگی باشد. همچنین برای اینکه نتیجه کار مطلوب باشد، سطح کارتان باید صاف و بدون شیب باشد. اگر به تمیز بودن سطح میز شک دارید با استفاده از چند روزنامه یا حوله کاغذی روی آن را بپوشانید. در ضمن ابزار و سطوحی که نزدیک سطح کار هستند را نیز پوشش دهید تا حین کار مومی نشوند. یا اینکه آن‌ها را از روی میز دور کنید.

پس از آماده‌سازی سطح کار، زمان اندازه‌گیری موم فرا می‌رسد. اندازه‌گیری کنید که چقدر باید از موم استفاده کنید تا یک ظرف یا قالب پر شود. سپس به همان میزان دو برابر موم استفاده کنید. چراکه حجم صحیح زمانی است که موم در حالت ذوب باشد و در حالت جامد نمی‌توانید حدس بزنید که چه میزان کافی است.

ذوب کردن موم برای قالب‌گیری

مومی که برای شمع‌سازی استفاده می‌شود، به‌طورمعمول جامد و نیمه جامد است و نمی‌توان به همان صورت آن را شکل داد یا چیزی به آن افزود. برای اینکه موم را ذوب کنید نیاز به دیگ دوبل دارید. میزان مومی که اندازه‌گیری کردید را داخل دیگ دوبل بریزید و فرصت دهید تا کاملاً ذوب شود.

یادتان باشد که نباید موم را در حال ذوب شدن به حال خود رها کنید. حین ذوب شدن مدام آن را هم بزنید تا یکدست شود. انواع موم شمع‌سازی به زمان 10 تا 15 دقیقه‌ای برای ذوب شدن نیاز دارند.

اضافه کردن روغن‌های معطر به موم

بسیاری از هنرجویان شمع‌سازی در آخر کار به شمع خود عطر می‌زنند، حال آنکه این کار کاملاً اشتباه است. بهترین زمان برای افزودن عطر و روغن معطر به شمع وقتی است که موم در حالت ذوب قرار دارد. پس زمانی که موم کاملاً ذوب شد، هر روغن معطر و مناسب شمع‌سازی که دلتان می‌خواهد را به موم اضافه کنید.

دقت کنید که میزان استفاده روغن معطر در هر موم با موم دیگر متفاوت است، بنابراین برحسب تجربه قبلی خود از شمع‌سازی روغن معطر را داخل موم مایع یا ذوب شده نریزید. حتماً روی بسته‌بندی موم را مطالعه کنید. روی بسته‌بندی نوشته شده که چه میزان روغن معطر برای موم کافی و مناسب است.

برای ترکیب روغن معطر با موم به ابزار و وسایل خاصی نیاز ندارید، کافیست با یک کاردک یا هر وسیله‌ای که برای هم زدن آماده کردید آن را چند ثانیه با موم ذوب شده ترکیب کنید. هیچ اجباری وجود ندارد که شما از روغن‌های معطر در شمع‌سازی استفاده کنید. اما اگر قصد فروش شمع‌ها را دارید و یا می‌خواهید از آن‌ها در محیط خانه و حمام استفاده کنید، استفاده از روغن معطر را توصیه می‌کنیم.

آماده‌سازی فتیله برای قالب‌گیری شمع

فکر اینکه فتیله را بعد از قالب‌گیری موم وارد آن کنید از سر بیرون کنید. اصولی‌ترین کار این است که پیش از قالب‌گیری موم فتیله را جاگذاری و فیکس کنید. پیش از اینکه موم را داخل قالب یا ظرف بریزید فتیله را به کف قالب یا ظرف شیشه‌ای وصل کنید.

بهترین کار برای اینکه محل چسباندن فتیله به کف ظرف ناخوشایند به نظر نرسد، این است که فتیله را ابتدا داخل موم ذوب شده فرو ببرید و بیرون بکشید. سپس بلافاصله انتهای فتیله را به کف ظرف بچسبانید. چند دقیقه در همین حالت فتیله را نگه دارید تا خوب خشک شود و به کف ظرف بچسبد.

برای اینکه دستتان خسته نشود از مداد یا چاپستیک کمک بگیرید. بالای فتیله را به مداد گره بزنید و آن را روی دهان ظرف شیشه‌ای یا قالب قرار دهید. برای اینکه فتیله خوب به کف ظرف بچسبد 5 دقیقه صبر کنید. اگر می‌خواهید سرعتتان را افزایش دهید برای چسباندن فتیله به کف ظرف از چسب فوری استفاده کنید.

قالب‌گیری و اضافه کردن موم به ظرف

برای قالب‌گیری موم ذوب شده خیلی عجله نکنید. چند دقیقه زمان دهید تا موم کمی خنک شود. با دماسنج وضعیت دمای موم را بررسی کنید. بهترین دما برای افزودن موم به ظرف شیشه‌ای دمای 140 درجه است. برای ریختن موم عجله نکنید و به آهستگی این کار را انجام دهید.

حین ریختن موم در ظرف همان‌طور که گفتیم یا سر فتیله را با مداد فیکس کنید و یا اینکه با دستتان آن را در موقعیت مناسب نگه دارید. تمام موم را به‌یک‌بار به ظرف اضافه نکنید. نیمی از ظرف که پر شد مابقی را نگه دارید. از باقی‌مانده موم ذوب شده در پایان برای پر کردن ظرف شمع استفاده خواهیم کرد.

فیکس کردن فتیله در مرکز شمع

اگر زمانی که موم در حالت ذوب شده است، فتیله را رها کنید تاب می‌خورد و یا اینکه به کف ظرف فرو می‌رود. برای اینکه از تاب خوردن فتیله پیشگیری کنید لازم است بعد از قالب‌گیری آن را به یک محل گره زده و محکم کنید.

برای این کار 2 عدد چاپستیک را روی دهانه ظرف شمع بگذارید و بعد فتیله را مابینشان ساندویچ کنید. این کار سبب در مرکز قرار گرفتن فتیله شده و تا زمان سفت شدن موم از جابجا شدنش جلوگیری می‌کند. حداقل زمان برای خشک شدن و منسجم شدن موم 4 ساعت است. بهترین محل برای سفت شدن موم در اتاق و با دمای معمولی است.

اضافه کردن مابقی موم به ظرف

موم باقی‌مانده را برای زمانی که شمع پس از سفت شدن دچار ترک یا سوراخ می‌شود، نگهداشتیم. بعد از سفت شدن شمع آن را بررسی کنید اگر شکاف یا سوراخی دارد، اضافه موم را به آن بیفزایید تا شکاف‌ها پر شوند.

بریدن فتیله

طول فتیله در حالت نرمال نباید بیش از 5 اینچ باشد. شمع را روشن کنید، اگر شعله آن خیلی بلند است و یا اینکه سوسو می‌زند لازم است مقداری آن را کوتاه کنید.

حالا شما یاد گرفتید که چگونه در منزل با کمترین مواد و ابزار شمع‌های معطر و زیبا همانند محصولات عرضه شدن در بازار بسازید.

در ادامه نحوه ساخت سه مدل شمع را به شما یاد خواهیم داد.

روش ساخت سه مدل شمع خلاقانه

نحوه ساخت شمع گلدار

با یک قلم‌مو و کمی موم گلبرگ‌های خشک‌شده‌ای که دارید را مرطوب کرده و به دیواره ظرف شمع بچسبانید. این کار را باید پیش از مرحله افزودن موم به ظرف انجام دهید. شما می‌توانید در انتخاب گلبر‌گ‌ها خلاقیت به خرج دهید و از گلبرگ‌های متنوع و رنگی استفاده کنید.

شمع سازی در خانه
ساخت شمع گلدار

در این روش تزئین شمع و شمع‌سازی شما می‌توانید همراه با گلبرگ‌ها از روغن‌های معطر نیز استفاده کنید. بهترین کار این است که روغن معطر شما با نوع گلبرگ‌هایی که استفاده می‌کنید مطابقت و تناسب داشته باشد تا یک محصول خاص در نهایت به دست آید.

نحوه ساخت شمع رنگارنگ

شمع رنگارنگ یکی از جذاب‌ترین شمع‌هایی است که شما می‌توانید به‌آسانی در منزل تهیه کنید. برای ساخت این شمع نیاز به 12 تا 15 رنگ مداد رنگی و روغن معطر دارید. بهتر است رنگ‌ها را از یک طیف رنگی انتخاب کنید. استفاده از مداد رنگی‌ها در شمع‌سازی به این صورت است که باید در مرحله دوم از آن‌ها استفاده کنید.

زمانی که موم را ذوب کردید، مداد رنگی‌ها را خرد کنید و بعد خرده‌های مداد رنگی را داخل موم ذوب شده بریزید. سپس می‌توانید قالب‌گیری را انجام دهید. شما می‌توانید از رنگ‌های مختلف استفاده کرده و شمع‌های رنگارنگ طبقه‌ای بسازید.

شمع سازی در خانه
ساخت شمع رنگارنک

برای ساخت شمع رنگین‌کمانی لازم است موم موردنیاز یک ظرف را به چند بخش تقسیم کنید. سپس به هر ظرف موم یک رنگ مداد رنگی اضافه کنید. به سلیقه خودتان موم‌های رنگی را به ظرف اضافه کنید. دقت کنید بعد از افزودن هر موم رنگی صبر کنید تا سفت شود. سپس موم رنگی بعد را اضافه کنید.

نحوه ساخت شمع گنج دفن شده

از این روش شمع‌سازی می‌توانید برای تهیه یک هدیه غافلگیرکننده هم استفاده کنید. جهت تهیه شمع با گنج دفن شده باید یک شی که دوست دارید مخفی کنید را انتخاب کنید. پیش از اینکه موم را داخل ظرف بریزید، هدیه کوچک خود را داخل ظرف جای دهید و آن را ثابت کنید. سپس به‌آرامی موم را روی آن بریزید تا دفن شود.

برای ساخت این نوع شمع هم می‌توانید از موم مات و هم موم شفاف استفاده کنید. اگر می‌خواهید سورپرایز شما داخل ظرف دیده شود، از موم ژله‌ای استفاده کنید.

برای تهیه ابزار و مواد اولیه شمع‌سازی در منزل می‌توانید بدون مراجعه به فروشگاه‌های مختلف تمام آنچه احتیاج دارید را از طریق فروشگاه اینترنتی پاشا لیزر تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی