انواع بسته بندی مقوایی (انواع کارتن مقوایی)

یکی از مهم‌ترین بخش‌های تولید و عرضه هر نوع محصول و کالایی بسته بندی است. تفاوتی ندارد محصولات شما صنعتی و یا غیر صنعتی هستند، درهرصورت در عصر حاضر بدون داشتن یک بسته بندی اختصاصی برای آنچه عرضه می‌کنید، چندان موفق نخواهید بود. یکی از رایج‌ترین و البته پرکاربردترین انواع بسته بندی که از سالیان دور تاکنون جهت بسته بندی و عرضه محصولات صنعتی و غیر صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرند، بسته بندی مقوایی است.

بسته بندی‌های مقوایی امروز دارای تنوع شکل، اندازه و ساختار هستند و با تولیدات ابتدایی بسیار فاصله گرفته‌اند. یکی از دلایل تنوع بالا بسته‌بندی‌های مقوایی پیشرفت تکنولوژی و تولید دستگاه‌های برش و قالب‌گیری جدید است. به خاطر بسپارید که بسته بندی مقوایی یک کارتن بسته بندی نیست و با آن تفاوت‌های زیادی دارد. در این بخش با انواع بسته بندی مقوایی و کاربردهایشان آشنا خواهید شد.

تفاوت بین بسته بندی مقوایی و بسته بندی کارتنی

بسیاری به اشتباه بسته بندی مقوایی را همان بسته بندی کارتنی می‌دانند، حال آنکه این دو محصول کاملاً متفاوت هستند. بسته بندی‌های مقوایی نسبت به بسته بندی‌های کارتنی نازک‌تر هستند. همچنین بسته بندی مقوایی در مقایسه با نمونه کارتنی ضخامت کمتری دارد. معمولاً بسته بندی‌های کارتنی برای حمل و دسته بندی محصولات سنگین یا در تعداد بالا مورداستفاده قرار می‌گیرند. اما بسته بندی‌های مقوایی به علت نوع ساختاری که دارند، جهت عرضه محصولات کم وزن مورداستفاده قرار می‌گیرند.

البته بسته‌ بندی‌های کارتنی و مقوایی تشابهاتی هم دارند. از بسته بندی‌های مقوایی علاوه بر واحد‌های صنعتی می‌توان در حوزه تولید و عرضه مواد غیر صنعتی و مواد غذایی هم استفاده کرد.

انواع بسته بندی مقوایی و کاربرد آن

بسته بندی‌های مقوایی برحسب نوع محصول و طراحی جعبه دسته بندی می‌شوند. جعبه‌های مقوایی انواع فانتزی و غیر فانتزی دارند، که این به جنبه ظاهری جعبه‌ها اشاره دارد. امروزه برای بسته بندی و عرضه محصولات مختلف همچون مواد غذایی، محصولات صنعتی، آرایشی بهداشتی، میوه و … از بسته بندی‌های مقوایی استفاده می‌شود. در ادامه به انواع بسته بندی مقوایی و کاربرد آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

بسته بندی مقوایی فانتزی

بسته بندی‌های مقوایی فانتزی امروز در صنایع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. ازجمله کاربردهای بسته بندی‌های مقوایی فانتزی می‌توان به موارد زیرا اشاره کرد:

 • بسته بندی مواد غذایی
 • بسته بندی پوشاک کودکان
 • بسته بندی لباس بزرگسالان
 • بسته بندی و عرضه اسباب‌بازی
 • بسته بندی کادو

به‌طورکلی امروز دامنه طراحی و تولید بسته بندی‌های مقوایی به حدی گسترده شده که شما می‌توانید برای هر نوع محصولی یک تا چند جعبه مقوایی جذاب انتخاب و خریداری کنید. همین تنوع بالا در طراحی و تولید جعبه‌های مقوایی سبب افزایش رقابت تجاری شده و حتی گاهی دیده می‌شود یک تولید کننده تنها به دلیل بسته بندی مقوایی جذاب محصولاتش، نسبت به رقبای خود چند رده بالاتر قرار می‌گیرد. این در حالیست که همین تولید کننده محصولاتی مشابه سایر رقبا تولید و عرضه می‌کند.

بسته بندی مقوایی مواد غذایی

یکی از مهم‌ترین انواع بسته بندی مقوایی، بسته بندی مقوایی مواد غذایی است. درواقع بسته بندی‌های مقوایی که در هر بخش از صنایع تولیدات و عرضه محصولات غذایی مورداستفاده قرار می‌گیرند، فوق‌العاده حائز اهمیت هستند. بخشی از حفظ کیفیت و سلامت مواد غذایی به بسته بندی وابسته است و درصورتی‌که تولید کننده در این خصوص سهل‌انگاری کند، قطعاً در بازار جایگاه خود را از دست داده و همچنین از نظر سلامت محصولات مورد تائید قرار نمی‌گیرد.

معمولاً طراحی بسته بندی‌های مقوایی که در صنایع غذایی به مصرف می‌رسند، توسط یک تیم متخصص انجام می‌گیرد و با انجام تحقیقات و ارزیابی‌های متفاوت در نهایت در خصوص انتخاب نوع بسته بندی مقوایی به نتیجه خواهند رسید.

امروز می‌بینید که بسیاری از مواد غذایی در ظروف پذیرایی مقوایی عرضه می‌شوند که یکی از جدیدترین ایده‌های عرضه محصولات غذایی بشمار می‌رود. همچنین قوطی‌های مقوایی که در نگاه اول اصلاً شباهتی به مقوا ندارند و در مقابل خیلی مستحکم و کارآمد به نظر می‌رسند.

بسته بندی استوانه‌ای

یکی دیگر از انواع بسته بندی مقوایی محصول از نوع استوانه‌ای است. این محصول دارای شکل هندسی منحصربه‌فرد استوانه‌ای است و می‌توان از انواع آن در بسته بندی محصولات صنعتی، غیر صنعتی و غذایی استفاده کرد. امروز بسته بندی‌های مقوایی استوانه‌ای طرفدار بیشتری دارند. مثلاً برای بسته بندی شکلات می‌بینیم که نسبت به گذشته تولیدکنندگان بیشتر تمایل به استفاده از بسته بندی مقوایی استوانه‌ای نشان می‌دهند.

بسته بندی‌های استوانه‌ای به علت ساختاری که دارند، در قفسه فروشگاه‌ها بیشتر به چشم می‌آیند و زیبایی بیشتری دارند. اگر تولیدات شما در حجم بالاست و تنوع خوبی دارد، می‌توانید بخشی از محصولات خود را با این نوع بسته بندی مقوایی در کنار سایر تولیدات عرضه کنید و تأثیرش در جذب مشتری را ببینید.

کارتن بسته بندی مدل استوانه
کارتن استوانه ای

جعبه‌های مقوایی استوانه‌ای از نظر جنس نیز تنوع بالایی دارند و معمولاً با متریال‌های دیگر جهت افزایش زیبایی بسته‌بندی ترکیب می‌شوند. از پرطرفدارترین آن‌ها می‌توان به ترکیب مقوا و پلاستیک، مقوا و طلق و مقوا و ورق طلا اشاره کرد.

مزایای جعبه کارتنی

ارزان‌ترین محصول بسته بندی که می‌توانید برای عرضه و جابجایی تولیداتتان انتخاب کنید، جعبه‌های کارتنی هستند. جعبه‌های کارتنی سرعت پروسه دسته بندی و عرضه محصول را افزایش می‌دهند. جعبه‌های کارتنی بسیار مستحکم و درعین‌حال سبک هستند. از جعبه‌های کارتنی می‌توانید در صنایع مختلف استفاده کنید.

شما می‌توانید برحسب نوع کارتن از آن برای بسته بندی یک محصول ارزان‌قیمت تا گران‌قیمت استفاده کنید و از این نظر هیچ محدودیتی ندارید. برحسب متریالی که در تولید جعبه کارتنی به‌کاربرده می‌شود، می‌توان از آن برای بسته بندی محصولات الکترونیکی، آرایشی و بهداشتی، لوازم‌یدکی، مکانیکی، اسباب‌بازی، مواد غذایی، میوه، سبزیجات و خشکبار استفاده کنید.

کارتن‌های بسته بندی در برخی از بخش‌های خدماتی نیز کاربرد زیادی دارند. مثلاً در پست از انواع جعبه‌های کارتنی برای دسته بندی و ارسال محصولات به شهرها و حتی کشورهای دیگر استفاده می‌کنند. برحسب متریالی که در تولید یک جعبه کارتنی پستی بکار گرفته می‌شوند، یک جعبه می‌تواند خصوصیاتی همچون ضد آبی، ضد رطوبت، مقاومت در برابر آتش‌سوزی، مقاومت در برابر ضربه و … داشته باشد.

فواید اقتصادی کارتن

 • از فواید اقتصادی کارتن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • ارزان‌قیمت است
 • یک روش برندینگ است و روند بازاریابی را بهبود می‌بخشد
 • سبب کاهش آمار خرابی محصولات می‌شود
 • کیفیت تولیدات را حفظ کرده و از محصول در برابر تهدیدات احتمالی محافظت می‌کند
 • دارای ضخامت و اشکال مختلف است
 • در صنایع صنعتی و غیر صنعتی قابل استفاده است
 • برای حمل محصولات سنگین مناسب است
 • برای دسته بندی و حمل محصولات در تعداد بالا مناسب است
 • قابلیت برش، قالب‌گیری و تولید در ابعاد موردنظر دارد

تمام این مزیت‌های جعبه‌های کارتنی باعث می‌شوند در درازمدت و کوتاه‌مدت از نظر اقتصادی شما در حیطه کاری خود هزینه کمتری متحمل شوید و حتی درآمد بیشتری کسب کنید.

قیمت انواع بسته بندی مقوایی

چون محصولاتی که در قالب بسته بندی مقوایی تولید می‌شوند، تنوع گسترده‌ای دارند، بنابراین از نظر قیمت نیز تفاوت خواهند داشت. البته به‌طورکلی باید گفت که عرضه محصولات صنعتی و غیر صنعتی در بسته بندی‌های مقوایی نسبت به سایر محصولات بسته بندی مقرون به‌صرفه‌تر است و به تولیدکننده در کاهش هزینه‌ها کمک می‌کنند.

فاکتورهای متعددی در تعیین هزینه بسته بندی مقوایی موردنظر شما تأثیرگذار هستند. ازجمله فاکتورهای مؤثر در تعیین قیمت بسته بندی مقوایی می‌توان به ضخامت مقوا، ابعاد بسته بندی، نوع قالب بسته بندی، روش برش جعبه و متریال‌های بکار رفته در کنار مقوا اشاره کرد.

خرید انواع بسته بندی مقوایی و کارتنی

بسته بندی‌های مقوایی و کارتنی ازجمله محصولاتی هستند که شما برای بسته بندی و عرضه محصولاتتان نیاز دارید. تفاوتی ندارد محصول صنعتی تولید می‌کنید یا غیر صنعتی، درهرصورت احتیاج به استفاده از بسته بندی‌های مقوایی و کارتنی دارید تا بتوانید جایگاه خود در بازار را حفظ کرده و همچنین کیفیت خدمات عرضه محصول خود را ارتقا ببخشید.

فروشگاه اینترنتی پاشا لیزر یکی از مرجع‌های معتبر درزمینهٔ تأمین و فروش انواع بسته بندی‌های مقوایی و کارتنی است که می‌توانید از آن حداکثر استفاده را ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست اصلی